Urodziny ks. Jana Długosza – apel w SP

1 grudnia to dla uczniów naszej szkoły ważna data. Tego dnia obchodzimy Święto Patrona Szkoły – ks. Jana Długosza. Ks. Jan Długosz stworzył obraz przeszłości średniowiecznej Polski, który wszyscy chcąc nie chcąc nosimy w sobie. Kto z nas bowiem nie słyszał o jednym z najsłynniejszych historyków dawnej Polski? Na „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego” wychowały się całe pokolenia badaczy. Dwanaście tomów dziejów, od czasów najdawniejszych po lata współczesne, stało się wielką kopalnią wiedzy o czasach, gdy Polska urzeczywistniła swój swoisty sen o potędze. Dzieło ks. Długosza niejako nadal pozwala go śnić… Z tego głównie nasz Patron jest znany, ale jego życiorys jest o wiele ciekawszy niż mogłoby się wydawać….

W związku z dniem urodzin ks. Jana Długosza w murach naszej szkoły odbył się uroczysty apel dla klas I-IV. Program artystyczny przygotowany został przez klasę 1b, 1c oraz uczennice klas IVb i IVc. Uczniowie poprzez scenki i wykłady przybliżyli postać ks. Jana Długosza. Uroczystość umilały piosenki i tańce stosowne do epoki, w której żył ks. Długosz. Dziewczynki przedstawiły taniec dworski i balet. Mogliśmy wysłuchać utworu zagranego na flecie i obejrzeć krótkie scenki przy muzyce. Uczniowie pięknie się prezentowali. Wszystkich zadziwiały niezwykłe średniowieczne stroje dworskie, rycerskie oraz wspaniała choreografia i rekwizyty. Widzowie z wielkim zainteresowaniem oglądali program artystyczny. Była to nie tylko cudowna zabawa, ale i piękna lekcja historii. Wykorzystując uroczysty charakter tego wydarzenia oficjalnie do społeczności Długoszaków zostało również przyjętych dwoje uczniów z klas pierwszych Basia i Olek.

Organizatorami apelu były panie: Ewa Jackowska i Kamila Kurdubska.

Ewa Jackowska

 

Skip to content