Rozstrzygnięcie konkursu Rok Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu

Kilka tygodni temu chętni uczniowie klas III i IV LO zgłosili swoje prace na konkurs organizowany w ramach Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu. Można było zaprezentować się zarówno od strony literackiej (napisać esej lub opowiadanie dotyczące fascynacji literaturą romantyzmu polskiego), jak i plastycznej (stworzyć dowolną techniką pracę związaną z motywem wody w utworach Adama Mickiewicza). Wydarzenie to było organizowane przez znamienite instytucje naszego województwa: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warto więc zauważyć, jak dużą rangę miał konkurs.

Miło mi poinformować społeczność Długosza, że troje uczniów naszego liceum zostało nagrodzonych w tym konkursie. Są to:

  • Julia Nidecka z klasy IVa LO – I miejsce w kategorii prac plastycznych;
  • Joanna Woźniak z klasy IIIb LO – wyróżnienie za esej Co kocham, a co odrzucam z dziedzictwa romantyzmu polskiego?
  • Michał Narowski z klasy IVa LO – specjalna nagroda Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 grudnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Było to wydarzenie, które z całą pewnością możemy zaliczyć do niezwykłych kulturowych przeżyć. Oprócz części, na którą najbardziej czekaliśmy (czyli oczywiście rozdania nagród), mogliśmy też usłyszeć wspaniałe muzyczne widowisko, jakim był koncert zespołu Królówka Band z Inowrocławia. Prace naszych uczniów niezwykle wnikliwie komentowały zaś główne jurorki konkursu: Elżbieta Piniewska (przewodnicząca sejmiku) i prof. Paulina Abriszewska (pracownik Wydziału Humanistycznego UMK).

Warto zaznaczyć, że dużo pracy wykonali też nasi pozostali uczniowie, którzy nie zostali nagrodzeni. Jednak organizatorzy konkursu przyznali, że miejsc na artystycznym podium było o wiele mniej, niż tych, którzy na nie zasługiwali.

Chciałabym również dodać, że nasza szkoła zgłosiła najwięcej prac w kategorii szkół ponadpodstawowych – aż 29! Na moje ręce złożono więc podziękowania dla naszego liceum i tych, którzy zdecydowali się wysłać swoją twórczość do oceny komisji.

Serdecznie dziękuję moim wspaniałym uczniom – jestem pod wrażeniem Waszego talentu i wyobraźni! Dziękuję też Księdzu Dyrektorowi za użyczenie szkolnego busa na nasz wyjazd do Torunia i oczywiście Panu Przemysławowi Rutkowskiemu, który był nie tylko wspaniałym kierowcą, ale także dobrym duchem tego wyjazdu.

Aleksandra Michalak

 

 

Skip to content