Zajęcia logopedyczne w grupie 4 latków

Wraz z końcem semestru szkolnego zakończył się pierwszy etap realizacji profilaktycznego programu logopedycznego „Oddycham nosem cały rok” realizowanego w grupie 4-latków. Celem programu jest uzmysłowienie dzieciom istoty właściwego toru oddechowego dla naszego zdrowia i prawidłowej artykulacji, rozwijanie u dzieci świadomości własnego ciała i oddechu, usprawnienie narządów artykulacyjnych, wdrażanie zdrowych nawyków, w tym umiejętności samodzielnego oczyszczania nosa. Na zajęciach dzieciom towarzyszyła pacynka królik Nosalek, której przygody tłumaczyły zasady prawidłowego oddychania, różne funkcje jakie pełni nos, a także w jaki sposób wydmuchać katar z chorego noska.  Dzieci uczyły się koordynacji oddechowej – ćwiczyły wdechy z wykorzystaniem różnych zapachów, wydechy tworząc obrazy z rozdmuchiwanej słomką farby, oddychanie przeponowe w trakcie zabaw ruchowych. Przygotowały własną zabawkę logopedyczną – smoka ziejącego ogniem.  A na ostatnich zajęciach z tego cyklu zdały egzamin w zabawie prawda-fałsz odpowiadając na pytania związane z tematyką prawidłowego oddychania. Obłoczki okazały się prawdziwymi ekspertami w tym temacie. Gdyby rodzice również zechcieli zostać takimi ekspertami, zachęcamy do zapoznania się z plakatami umieszczonymi na tablicy informacyjnej przy wejściu do przedszkola. Od lutego ruszamy w dalszą przygodę, podczas której będziemy utrwalać oddychanie nosem oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie artykulacyjne i posturalne.

Marlena Chmielewska

fot. Katarzyna Hofman

Skip to content