Wycieczka uczniów klasy 1a SP do Torunia

Dnia 10 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 1a wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wizytę w mieście rozpoczęliśmy od spaceru po Starówce, podziwiając piękne kamieniczki i zabytki. Podczas naszego pobytu nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika, pomniku psa Filusia, Osiołka oraz przy Fontannie ze złotymi żabkami. Głównym punktem wycieczki był udział w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika. Uczniowie pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Kolejnym punktem wizyty było obejrzenie m.in. oryginalnych niemieckich maszyn służących do wypieku piernika, zabytkowego pieca, kolekcji woskowych form. Na koniec wizyty można było udekorować pierniki lukrem biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. Podczas pobytu w Toruniu odwiedziliśmy również Manufakturę Cukierków, gdzie podczas karmelskich warsztatów kręcenia lizaka uczniowie mogli dotknąć ciepłego karmelu i na moment poczuć się jak prawdziwi karmelarze. Mali Długoszacy mieli okazję własnoręcznie ukręcić lizaka. Uczniowie poznali cały proces, wszystkie etapy powstawania słodyczy: od gotowania karmelu, jego barwienia aż po tworzenie oryginalnych wzorów. Zadowoleni, w znakomitych nastrojach, z zakupionymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły.
Dziękuję Pani Małgorzacie Stasiak oraz rodzicom pani Urszuli Lewandowskiej – mamie Miłosza i panu Emilowi Kotwickiemu – tacie Piotrusia za pomoc w opiece nad dziećmi i czuwaniem nad bezpieczeństwem.

Katarzyna Wiśniewska

Skip to content