Unplugged, czyli programowanie bez użycia komputera

Na zajęciach koła froeblowskiego z okazji przypadającego 29 stycznia Dnia łamigłówek i składanek we wszystkich grupach przedszkolnych zorganizowano gry logiczne i ćwiczenia unplugged z darami Froebla. Przedszkolaki wykonywały ćwiczenia wdrażające do czynności programowania, przede wszystkim rozwijając umiejętności logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Dary Froebla, które zostały wykorzystane podczas zajęć dały dzieciom możliwość nauki poprzez zabawę, dzałanie, manipulowanie i zdobywanie własnych doświdczeń.

Zadania wykonywane przez dzieci podczas zajęć to min:
– ćwiczenia kształtujące umiejętności wykonywania oraz wydawania poleceń krok po kroku “Poprosze kanapkę z …”
– zabawy ruchowe wdrażające do wykonywania powtórzeń “Rymowane wierszyki, w których są wskazane powtorzenia”, “Zakodowana muzyka”
– cykliczność w ćwiczeniach jako przygotowanie do rozumienia pętli “Dzień – noc”, “Wiosna, lato, jesień, zima”
– przykłady szyfrów “Jaką figurę mam na myśli”.

To było pierwsze spotkanie dzieci z programowaniem (bez uzycia komputera) ale z pewnością nie ostatnie. Cyklicznie bedę wracała do gier logicznych i ćwiczeń unplugged z darami Froebla na kole, tym bardziej, że zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości.

Katarzyna Hofman

fot. Katarzyna Hofman

Skip to content