Dzień Pizzy

Pizza jest jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań na świecie. Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego, ale w Małym Długoszu celebrowaliśmy go 14 lutego 2023 r. W XVII wieku, kiedy do Europy sprowadzono pomidory, te warzywa natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Gdy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylią, mozzarellą i pomidorami. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita. Pizzę znają i lubią wszyscy. Na świecie powstaje niezliczona ilość jej rodzajów – z przeróżnymi dodatkami – również w wersji na słodko. Nasi uczniowie również nie odmówili sobie przyjemności zjedzenia smakowitej pizzy. W całej szkole unosił się fantastyczny zapach tego znanego wszystkim przysmaku.

Ewa Jackowska

 

Skip to content