Ziemia na krawędzi – 22 kwietnia 2023 Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi (Earth Day), obchodzony 22. kwietnia, to największe ekologiczne święto świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych dodatkowo wskazała tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku rezolucją A/RES/63/278 z inicjatywy Boliwii).

To coroczne wydarzenie ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeży Stanów Zjednoczonych – z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt.

Każdego roku uroczystości w ramach Dnia Ziemi koncentrują się wokół innej tematyki. Tego dnia odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, m.in., konferencje, akcje sprzątania świata, etc., niemniej jednak cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

 

A jak Ty możesz pomóc planecie?

  • W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom
  • Sadź drzewa wokół siebie
  • Załóż hotel dla owadów
  • Zrezygnuj z koszenia trawnika
  • Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu
  • Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru
  • Staraj się naprawiać przedmioty zamiast wymieniać je na nowe
  • Pamiętaj o segregacji śmieci
  • Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach
  • Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło

Dziękuję młodzieży Długosza za przesłane prezentacje wpisane w obchody Dnia Ziemi, które mogliśmy wspólnie oglądać na lekcjach.

Aneta Pawłowska

Zapraszam do obejrzenia prezentacji z quizem i krzyżówką!

 

 

 

 

 

Skip to content