Długoszacy w Ogólnopolskim Konkursie Budowy i Programowania Robotów

We wtorek 18. kwietnia grupa uczniów z klasy 8b SP, wraz z opiekunem, wyruszyła do Rzeszowa, aby wziąć udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2023 „Ostatnie tajemnice Ziemi”. Grupę stanowili: Karol Żebrowski – kapitan drużyny, Aleksander Piernikowski, Jan Laskowski, Mateusz Krysztoforski i Piotr Nowacki.

Organizatorem konkursu GG Robot był Podkarpacki Kurator Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Laboratorium Edukacji LAB-ED w Leżajsku i partnerstwie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Leżajsku, Politechniką Rzeszowską oraz Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Rangę konkursu podniosła obecność gości w osobach pani wojewody Ewy Leniart i pani Kurator Oświaty Małgorzaty Rauch oraz pani Justyny Orłowskiej – Pełnomocnika Prezesa RM ds. GovTech i Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, która odczytała list do uczestników od Premiera Mateusza Morawieckiego.

Wyjazd poprzedziły dwa etapy szkolne oraz prezentacja online. W I etapie nacisk położony był na wiedzę i umiejętności związane z organizowaniem pracy zespołowej. Grupy miały zdefiniować zadania dla każdego uczestnika i wspólnie realizować projekt. W II etapie uczniowie musieli wykazać się kreatywnością i zdolnościami inżynierskimi, aby skonstruować autonomicznego robota mobilnego, a także umiejętnością posługiwania się programami do komputerowego wspomagania projektowania, znajomością algorytmiki i umiejętnością przedstawiania algorytmów za pomocą schematów blokowych oraz znajomością języka programowania, za pomocą którego trzeba było zaprogramować robota. Część tych umiejętności uczniowie zdobywali na bieżąco podczas wykonywania projektu. Realizacja wymagań konkursowych zajęła ponad trzy miesiące. Najpierw planowanie, przydział obowiązków, zakupy materiałów do testowania. Od początku nasi uczniowie mogli liczyć na życzliwość ks. Dyrektora oraz wsparcie finansowe.

Finał konkursu zaplanowano na 19. i 20. kwietnia. W pierwszym dniu odbyły się trzy rundy eliminacyjne, a w drugim – pojedynki robotów. Już samo zbudowanie i zaprogramowanie robota do określonych zadań było wielkim sukcesem każdej drużyny. W późniejszych konkursowych zmaganiach okazywało się, że roboty nie spełniają oczekiwań swoich twórców, więc zespoły na bieżąco ulepszały konstrukcje i oprogramowanie. Ponieważ było ponad 90 drużyn, grafik zawodów był bardzo napięty. Uczestnicy sprawnie wykonywali swoje zadania. Nasza drużyna dzielnie walczyła, do ostatniego momentu udoskonalając swojego robota. Wprawdzie nie udało się jej wygrać z bardziej doświadczonymi drużynami biorącymi udział już we wcześniejszych edycjach konkursu, ale wiedza i umiejętności, które zdobyli, są nie do przecenienia.

Opieka nad tą drużyną sprawiła mi wiele satysfakcji.

Jadwiga Piasecka

Skip to content