Tralalala trala trala…

Od pokoleń czyta się wiersze dla dorosłych i dzieci. Czyta się je przed  publicznością, ale też w zaciszu.

Podczas IV Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego utwory polskich poetów zaprezentowały dzieci z poszczególnych grup z całego Przedszkola, którym przysłuchiwało się Jury w składzie ks. wicedyrektora Sebastiana Tomczaka, Pani Natalii Jaworskiej oraz Pani Marleny Chmielewskiej.

Ku uciesze publiczności wesoło spotkanie rozpoczął Stanisław Pokorowski z grupy 3-latków wierszem „Okulary” Jana Brzechwy, następnie wystąpili Oliwia Kmita z tym samym wierszem, Nina Potaczek  – „Żuk” Jana Brzechwy, wśród 4-latków Ignacy Olszewski  z wierszem „Kogucik” Stanisława Jachowicza, Franciszek Orliński  – „Żaba” Jana Brzechwy oraz Nadia Knapkiewicz – „Samochwała” Jana Brzechwy. Kolejne perełki polskiej poezji dziecięcej wykonali: Liliana Błaszczyk „Pan Tralaliński” Juliana Tuwima, Maria Daszczyńska „Zosia samosia” Juliana Tuwima i Nadia Mularska „Kaczka dziwaczka” Jana Brzechwy.

Wśród najstarszych dzieci 6 -letnich pojawiły się w wykonaniu Izabeli Zuehlke utwór „Spóźnialski” autorstwa Jacka Cudnego, Wiktora Kruczyńskiego wiersz „Na wyspach Bergamutach” Jana Brzechwy, Wojciecha Chodoły „Leń” Jana Brzechwy oraz  Joanny Maśkiewicz wiersz „Jabłonka” Marii Konopnickiej, Agaty Sikory „Żuk” Jana Brzechwy i Agaty Woźniak „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Było niezwykle uroczo i wesoło, nie zabrakło łez wzruszenia i gromkich braw dla wszystkich wspaniale przygotowanych wykonawców. Dla dzieci była to okazja do wykazania się odwagą i talentem, wsłuchania się w poetyckie polskie słowo, a dla wychowawców kolejna okazja do zrozumienia, że  dzieci powinny być zawsze tam, gdzie mogą czuć się potrzebne, bo czymże byłaby codzienna rzeczywistość bez poezji.. czymże byłaby codzienna rzeczywistość bez naszych dzieci..

Poniżej wyniki Konkursu:

Grupa 3 latków:

 • Mistrz Recytacji – Stanisław Pokorowski
 • II miejsce – Nina Potaczek
 • III miejsce – Oliwia Kmita

Grupa 4 latków:

 • Mistrz Recytacji – Franciszek Orliński
 • II miejsce – Ignacy Olszewski
 • III miejsce – Nadia Knapkiewicz

Grupa 5 latków:

 • Mistrz Recytacji – Liliana Błaszczyk
 • II miejsce – Maria Daszczyńska
 • III miejsce – Nadia Mularska

Grupa 6a latków:

 • Mistrz Recytacji – Izabela Zuehlke
 • II miejsce – Wojciech Chodoła
 • III miejsce – Wiktor Kruczyński

Grupa 6b latków:

 • Mistrz Recytacji – Agata Woźniak
 • II miejsce – Agata Sikora
 • III miejsce – Joanna Maśkiewicz

Wszyscy uczestnicy, również dzieci z etapu wstępnych eliminacji, zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

Karolina Szortyka

Skip to content