IV miejsce szóstoklasistki w IX Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie

13. maja 2023 r. w Siedlcach odbył się etap finałowy IX Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie. Organizatorzy to Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach we współpracy z Akademią Sorobanu. Patronat nad wydarzeniem objęli: Soroban Foundation of Japan, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, i Prezydent Miasta Siedlce.

Konkurs podzielono na 3 etapy i rozgrywano w dwóch kategoriach. Kategoria Maluch przeznaczona była dla dzieci przedszkolnych oraz tych realizujących edukację wczesnoszkolną. W kategorii Open mogli wziąć udział dowolni uczniowie. Do etapu szkolnego konkursu przystąpiły 173 osoby z całej Polski. W etapie wojewódzkim wzięło udział 115 osób, z czego do finału zakwalifikowało się 38 uczestników. Ostatecznie w finale rywalizowało 36 osób: 20 dzieci w kategorii Maluch oraz 16 w kategorii Open(w tym nasza uczennica).

W etapie finałowym przygotowano 5 zadań, za każde można było uzyskać 100 punktów, co dawało łącznie 500 punktów. Zadania konkursowe dotyczyły dodawania i odejmowania na sorobanie, mnożenia i dzielenia na sorobanie lub w pamięci, dodawania i odejmowania pamięciowego (Anzan) oraz Sumowania pojawiających się na ekranie liczb (Flash Anzan).

W obu grupach wiekowych najtrudniejsze okazały się zadania polegające na szybkich obliczeniach pamięciowych. Ostatecznie konkurs pozwolił wyłonić najlepszych specjalistów od japońskiej arytmetyki mentalnej w Polsce.

Uczennica naszej szkoły – szóstoklasistka Agata Buława, zajęła w konkursie 4. miejsce, co dało jej tytuł laureata.

Agata uwielbia zajmować się trudnymi problemowymi zadaniami, ale jest też świetna w obliczeniach rachunkowych. Bierze udział w wielu konkursach, nie tylko matematycznych, i osiąga w nich bardzo wysokie wyniki, chociażby I miejsce w konkursie Liga Zadaniowa. Czekamy też z niecierpliwością na wyniki Kangura.

Brawo Agata! Życzymy kolejnych sukcesów!!!

Monika Bińczarska

Skip to content