Światowy Dzień bez Tytoniu 2023

W dniu 31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Tegoroczne hasło ogłoszone przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia brzmi: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.

Palenie tytoniu niesie ze sobą ogromne spustoszenie w organizmie. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie. Jak podkreśla WHO, tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2023 roku hasłem „Uprawiajmy żywność, nie tytoń” („Grow food, not tobacco”) zwraca uwagę, że uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego. Warto zwrócić uwagę na naszych najbliższych, którzy zmagają się z tym właśnie nałogiem i pomóc im, aby żyli z nami jak najdłużej.

Pamiętajmy, jeżeli ktoś zmaga się z nałogiem papierosowym może znaleźć wsparcie pod numerem telefonu : 801 108 108 lub wejść na stronę jakrzucicpalenie.pl .

Paulina Kłonowska

Marzena Żuber

Joanna Sicińska

Skip to content