3 i 4-latki na wycieczce edukacyjnej w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym

13 czerwca 2023 r. dzieci z grup 3 i 4-latki wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym położonej w centrum Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Niegdyś niepozorna szkoła, dziś nowoczesny ośrodek dydaktyczno–rekreacyjny, którego celem jest wytworzenie trwałych nawyków przyrodniczo-ekologicznego stylu życia. Pobyt rozpoczęliśmy od odwiedzenia mieszkańców Mini Zoo, które zamieszkuje kilkanaście gatunków ozdobnych ptaków oraz  ras zwierząt o ciekawym rodowodzie. Przedszkolaki zobaczyły lamy, alpakę, miniaturowe kózki karłowate, muflony, kilka ciekawych gatunków owieczek, kangury, w tym albinosy, daniele, kucyki, osiołki, Emu, różnokolorowe bażanty, czarne łabędzie, kilka gatunków kolorowych kaczek i gęsi,  gromadę przepięknych pawi królewskich oraz kury Faverolle. Następnie wyruszyliśmy w podróż Zieloną Kolejką po terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz terenie Gminy Baruchowo, podziwiając cechy charakterystyczne dla krajobrazu wiejskiego. Kolejnym etapem pobytu na terenie ośrodka były warsztaty przyrodniczo-ekologiczne. Podczas spotkania dzieci pozyskały i utrwaliły wiedzę na temat gatunków zwierząt zamieszkujących pobliskie lasy.
Na zakończenie pobytu pomimo niesprzyjającej pogody dzieci spędziły kilka chwil na kolorowym placu zabaw, korzystając z różnorodnych sprzętów. Wycieczka przyczyniła się do wzbogacenia wiedzy dzieci o świecie przyrody, pokazaniu jej naturalnego piękna.
Katarzyna Hofman
Skip to content