Egzamin praktyczny na kartę rowerową.

Dnia 14 czerwca 2023 r. o godz. 9:00 na boisku szkolnym Małego Długosza odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Wcześniej uczniowie zdali test teoretyczny. Do egzaminu przystąpiło 53 uczniów klas 4 SP. Egzamin zorganizowano we współpracy z dyrekcją placówki oraz Wydziałem Ruchu Drogowego we Włocławku. Egzamin odbył się na boisku szkolnym, gdzie pod czujnym okiem młodszej aspirant Moniki Kowalewskiej i aspiranta sztabowego Dariusza Jastrzębskiego, p. Beaty Drybs szkolnego koordynatora ds. karty rowerowej, uczniowie mogli sprawdzić umiejętność kierowania rowerem w ruchu drogowym. Na zaimprowizowanym miasteczku ruchu drogowego, uczniowie wykonywali następujące manewry:
– przygotowanie do jazdy,
– ruszanie z miejsca na płaskim terenie,
– slalom,
– jazda po łukach w kształcie cyfry 8 (tzw. ósemka)
– hamowanie,
– przejazd po równoważni,
– zatrzymanie przed przejściem dla pieszych i przejście przez nie.
Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu praktycznego, ukończyli go z wynikiem pozytywnym. Było dużo wrażeń, stresu, ale się udało. Gratulujemy kolejnym uczestnikom ruchu drogowego, którzy zdali egzamin i wkrótce otrzymają swoje pierwsze „prawo jazdy” Szczególne podziękowania należą się komendantowi Miejskiej Policji we Włocławku mł. insp. Jarosławowi Stockiemu, który pomógł w zorganizowaniu egzaminu oraz mł. asp. Monice Kowalewskiej asp. sztab. Dariuszowi Jastrzębskiemu za poświęcony czas wsparcie i słowa otuchy dla zdających egzamin. Dziękujemy. Jednocześnie do 10. roku życia jazda powinna odbywać się bezwarunkowo pod opieką osoby dorosłej – rodzica albo innego opiekuna. Później możliwe są samodzielne przejażdżki, choć należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie. Aby uzyskać dokument uprawniający do jazdy, należy zdać egzamin na kartę rowerową. Kartę rowerową może uzyskać ten, kto skończył 10 lat oraz wykazał się dobrą znajomością zasad ruchu drogowego zarówno w teorii, jak i praktyce.

Beata Drybs

Skip to content