Sprzątanie Świata z udziałem długoszaków

W dniu 15.09.2023 r. uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w obchody Akcji Sprzątanie Świata. W tym roku jest to wyjątkowy finał, ponieważ mija 30 lat od zebrania pierwszego worka śmieci, a hasłem przewodnim jest „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Wszystko zaczęło się w 1994 roku dzięki osobie, która chciała zaszczepić ideę sprzątania “Clean up Australia” w naszym kraju. Jest to p. Mira Stanisławska – Meysztowicz. W tej pierwszej, cudownej akcji, wzięło udział 2 mln osób i zebrano ok. 20 tysięcy ton śmieci. Pomimo większej świadomości społeczeństwa i różnym projektom edukacyjnym, problem zaśmiecania naszego „podwórka” nadal istnieje. W zeszłym roku wynik był również imponujący. Zebrano 472 732 kg śmieci i zlikwidowano 2331 wysypisk. Przez te wszystkie lata udało się namówić szkoły, nauczycieli, wychowawców i uczniów do promowania właściwych postaw oraz motywowania innych, aby byli lepszymi dla Matki Ziemi. Dziś nie mogło być więc inaczej. Ogromny wysiłek i wkład w ideę nieśmiecenia napawa dumą, ale zmusza również do refleksji, bowiem mamy wiele do zrobienia w kwestii uświadamiania społeczeństwa.

Dziękuję zatem wszystkim, którzy choć w symboliczny sposób zaangażowali się w to piękne dzieło dbania o swój jedyny dom – Ziemię. Szczególne podziękowania należą się moim wychowankom z klasy 5c SP, którzy z ogromnym zapałem sprzątali pobliski park. Niebawem ukażą się również filmiki związane z Akcją Sprzątanie Świata nagrane przez uczniów naszej szkoły.

Katarzyna Lewińska

Skip to content