Afryka w obrazach

W dniu 21.09 br. klasy 5b i 5c SP uczestniczyły w spotkaniu z wolontariuszką misyjną, p. Kamilą Kopaczyk. Pani Kamila jest absolwentką naszej szkoły, studentką pedagogiki, a przez trzy miesiące przebywała na misji w Kenii, zajmując się najmłodszymi uczniami i uczestnicząc na co dzień w tamtejszej wspólnocie.

W ciekawy sposób opowiedziała ona o swojej drodze na misje, która rozpoczęła się w domu od zaadoptowania przez jej rodziców dziecka na odległość, o spotkaniu wspólnoty, która zaangażowana była w wolontariat misyjny, o bezpośrednim poznaniu języka suahili, kultury i zwyczajów mieszkańców wioski Laare w Kenii, do której miała posłanie, o przekroczeniu barier, które wydawały się jej nie do pokonania a stały się w tym roku rzeczywistością i spełnionym marzeniem.

Na kolorowych slajdach przedstawiła obrazy z życia mieszkańców, warunki, w jakich dzieci kenijskie zdobywają wiedzę oraz ich zwyczaje i kulturę. Przybliżyła pracę Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, które prowadzą szkołę i przez program adopcji na odległość pozyskują fundusze na edukację dzieci, których rodzice nie są w stanie jej opłacić, lub tych, które zostały sierotami. Uczniowie mogli także zobaczyć eksponaty, które pochodzą z tamtych stron: monety, chusty, ozdoby, wyroby ręczne z wełny i hebanu oraz posmakować cukierków, które można kupić w kenijskich sklepach.

Dzięki świadectwu Pani Kamili krajobrazy afrykańskie stały się nam bliskie, a los dzieci tam żyjących obudził wdzięczność za rodzinny dom, szkołę i to, co mamy na co dzień.Czy ktoś z nas zdobędzie się na to, by przekroczyć granicę, by być dla innych, których życie toczy się często na granicy nędzy? Życie pokaże…

s. Maria Kowalik

Skip to content