Wycieczka integracyjna klas I LO

Pierwsza klasa liceum to czas, w którym należy również zadbać o integrację uczniów, a jak wiadomo najlepiej jest to zrobić na wspólnych wycieczkach. Dlatego też 21 września wybraliśmy się do Torunia.

Wyjazd ten miał charakter nie tylko integracyjny, ale też dydaktyczny – w związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika postanowiliśmy wybrać się do muzeów związanych z postacią astronoma. W tej podróży opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas pierwszych: p. Lidia Wiśniewska, p. Anna Baranowska, p. Agnieszka Szabłowska oraz p. Aleksandra Michalak. Swoim wsparciem i dobrą energią pierwszoklasistów otoczyły również p. Lena Tkaczyk i p. Ewa Nowak.

Gdy o poranku dotarliśmy do Torunia, najpierw skierowaliśmy swoje kroki do Muzeum Dom Kopernika (które jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu). Zaczęliśmy zwiedzanie tuż po otwarciu. Uczniowie oglądali wystawę stałą i wystawy czasowe, które skupione były wokół toruńskiego heliocentryka. Największe zainteresowanie wzbudziły przedmioty użytku codziennego, a także rekonstrukcje pomieszczeń użytkowych. Nasi uczniowie zwiedzali muzeum z audioprzewodnikiem, co okazało się być dodatkową atrakcją.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Historii Torunia – uczniowie mogli dowiedzieć się bardzo dużo o przeszłości miasta Kopernika: jego początkach, a także rozkwicie w kolejnych wiekach. Ciekawostką jest fakt, że w tym miejscu można przymierzać stroje z poprzednich epok. W tym muzeum nie brakuje interaktywnych map, a także słuchowisk i krótkich filmów.

Podczas naszego krótkiego wyjazdu uczniowie zobaczyli najważniejsze miejsca toruńskiej starówki, a to wszystko ułatwił im audioprzewodnik online Visit Toruń. Dostali również specjalne zadania od wychowawczyń: należało zrobić sobie jak najwięcej zdjęć przed wybranymi zabytkami z audioprzewodnika.

Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy późnym popołudniem do Włocławka, mając w pamięci miłe wspomnienia z pięknego Torunia. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że takich podróży chcieliby więcej, a to dobry znak na kolejne lata!

Aleksandra Michalak

 

Skip to content