Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt to coroczne święto obchodzone czwartego października w dzień wspomnienia w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologii i ekologów. Święty Franciszek głosił ideę braterstwa wszystkich stworzeń i wyrzekł się wszelkiej dominacji w stosunku do ludzi i przyrody.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do dziesiątego października.

Obchody tego dnia niosą ze sobą ważne przesłanie i mają szczytny cel – zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Niestety, nadal musimy uświadamiać społeczeństwo, że zwierzę to nie rzecz, tylko istota żywa, zwracając uwagę na problem bezdomnych zwierząt, znęcania się nad tymi biednymi stworzeniami czy na nielegalne hodowle psów do walk.

Z okazji tego wyjątkowego święta uczniowie klasy 5c SP przygotowali piękną gazetkę, będącą jednocześnie galerią zdjęć ich pupili. To niesamowite ile miłości dostają te zwierzaki od swoich młodych opiekunów.

Na koniec pragnę jeszcze raz podkreślić, że zwierzęta to nie zabawki, one czują tak jak my – ludzie. Nie można ich tak po prostu wyrzucić gdy się nam znudzą. Bycie właścicielem tych istot to ogromna odpowiedzialność, a ich ochrona to nasz obowiązek i miara człowieczeństwa.

Katarzyna Lewińska

 

 

 

Skip to content