Wycieczka kl. 6b SP do stolicy

Uczniowie klasy 6b wraz z wychowawcą – panią Emilią Chodołą oraz panem Dawidem Pacholskim, wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwsze swoje kroki uczniowie z opiekunami skierowali do Domu Zagadek. Tam młodzież odcięła się od szkolnej rzeczywistości i razem spróbowała swoich sił w rozwiązywaniu różnych zagadek. Szóstoklasiści zostali wprowadzeni w odpowiedni klimat poprzez profesjonalnie przygotowywane wystroje pokojów oraz ciekawe i interaktywne zagadki. Musieli wykazać się nie lada sprytem, logicznym myśleniem, spostrzegawczością i refleksem, aby rozwikłać wszystkie tajemnice.

W jednym z pokoi uczniowie zwrócili uwagę na dziwny dźwięk dochodzący ze strychu, postanowili to sprawdzić. Okazało się, że dziwne dźwięki wydaje stara konsola do gier. Problem był w tym, że nie była ona podłączona do prądu… Nasi Długoszacy zostali wciągnięci do wnętrza konsoli. To, co do tej pory oglądali na ekranach, nagle stało się ich światem. Mieli okazję zobaczyć jak to jest być Mario lub Pacmanem. W kolejnym pokoju uczniowie przenieśli się do roku 2410, gdzie w tysięczną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem rząd zorganizował wielką misję naukową mająca na celu zbadanie najdalszych zakamarków sąsiedniej galaktyki. Od powodzenia tej ekspedycji zależy, czy nasz kraj stanie się liderem misji kosmicznych i potwierdzi swój wkład w podbój innych galaktyk. Wszystko przebiegało bez problemów. Niestety okazało się, że kapitan nie może uczestniczyć w wyprawie. Nagle, z niewiadomych przyczyn, energia konieczna do dalszej podróży spada do krytycznego poziomu. Od teraz wszystko jest w rękach moich wychowanków. Wcielają się oni w członków ekspedycji. Muszą znaleźć alternatywne źródło energii, aby kontynuować misję. Oczywiście poradzili sobie z tym zadaniem perfekcyjnie.

Kolejnym punktem wyjazdu do Warszawy było Centrum Nauki Kopernik. Tu nauczyciel fizyki, pan Dawid Pacholski, pokazała uczniom jak zwiedza się „Kopernika”. Wszyscy daliśmy ponieść się swobodzie kierowani własną ciekawością. Przeszliśmy dwa piętra po brzegi wypełnione interaktywnymi eksponatami. Przeprowadzaliśmy doświadczenia ze sfery tematycznej dotyczącej światła, prądu, powietrza. Nasi uczniowie odkryli, że fizyka i chemia oraz cała nauka mogą być ciekawe, fascynujące i zwyczajnie przydatne w życiu.

Na sam koniec naszej wyprawy udaliśmy się w kosmiczną podróż poprzez projekcję filmu w Planetarium. Podczas jego seansu odkryliśmy jak satelity i badania naukowe pomagają nam lepiej rozumieć związki między działalnością człowieka a zmianami klimatu. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest utrzymanie w równowadze ziemskich ekosystemów –  z czego się one składają, jak działają i do czego nam służą.  To był bardzo ekscytujący i owocny dzień. Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia opisanych przez nas miejsc, a sami zastanawiamy się, gdzie kolejnym razem uda nam się pojechać.

Emilia Chodoła

Skip to content