Grupa 5-latki na “Warsztatach dyniowych” w Kulinie

Wraz z nadejściem jesieni w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Dla ludzi jest to również czas zbioru plonów pracy. Jesień daje nam bogactwo różnorodnych warzyw i owoców.
W dniu 11 października 2023 roku grupa 5-latki “Obłoczki” wybrała się na wycieczkę, by poobcować z naturą i wsią do gospodarstwa w Kulinie  na warsztaty, których główną bohaterką była – dynia. To jesienne warzywo jest nie tylko piękną ozobą mieszkania w jesienny czas ale także ma niezwykłe walory smakowe, lecznicze oraz może posłużyć podczas zabawy.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od sesji fotograficznej w jesiennej scenerii wśród dyni. Następnie wygodnie rozsiedliśmy się na paletach obłożonych kocami, by posłuchać skąd pochodzi to warzywo, jakie ma właściwości i jakie są rodzaje dyni oraz jakie potrawy można wykonać z tego warzywa. Dowiedzieliśmy się również, że największa dynia jaką wyhodowano ważyła ponad 1000 kg.
Następnie każde dziecko otrzymało dynię i wykorzystując kolorowe markery  malowało ją w  różne wzory. Po pracach plastycznych przyszedł czas na degustację ciasta dyniowego, które ze smakiem zjadły wszystkie dzieci.
Ostatnim punktem naszej wycieczki były zabawy ruchowe na świeżym powietrzu:  bieg z dynią, slalom czy toczenie dyni pod przeszkodą.
Ten październikowy słoneczny dzień przedszkolaki spędziły bardzo miło, twórczo i aktywnie. Dziękujemy Paniom z  gospodarstwa  za takie miłe przyjęcie i zabawę. W radosnych nastrojach i bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola wraz z pomalowanymi dyniami.

Katarzyna Hofman

Skip to content