Dzień Fibonacciego

23 listopada obchodzony jest Dzień Fibonacciego, włoskiego matematyka z przełomu XII/XIII wieku. Naukowiec ten zasłynął z odkrycia ciągu liczb, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987 …

Data 23 listopada nie jest przypadkowa, albowiem znajdziemy w niej cztery kolejne wyrazy ciągu Fibonacciego – 11/23. Ciąg ten pojawia się niemal wszędzie wokół nas, np. w przyrodzie, architekturze, sztuce, muzyce, anatomii ludzkiego ciała czy informatyce. O ciągu liczb Fibonacciego dowiedzieli się również na lekcjach matematyki uczniowie naszej szkoły. Obejrzeli oni film i zapoznali się z prezentacją ukazującą zastosowanie ciągu Fibonacciego, a następnie zabrali się do tworzenia geometrycznych konstrukcji złotej spirali.

Wszyscy świetnie się bawili udowadniając, że Królowa Nauk, choć dostojna i wymagająca nie byle jakiej uwagi, potrafi dostarczyć niemałej ekscytacji i sporej dawki pozytywnych wrażeń.

Monika Bińczarska Emilia Chodoła, Joanna Karwowska

Skip to content