Klasy 1 SP w fabryce bombek w Gnieźnie

5 grudnia 2023 r. uczniowie klas pierwszych wraz z paniami Gabriela Goszcz, Katarzyną Sobolewską, Klaudią Majewską-Rybacką, Agnieszką Halulko-Kucińską oraz Elżbietą Andrzejewską wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych Bolglass w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach.
Uczniowie dokładnie poznali tajniki oraz etapy powstawania bombek. Jednym z etapów zwiedzania była mała sala, w której pracownica fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewała szkło, a następnie ustami wydmuchiwała bańki. W kolejnej sali miało miejsce srebrzenie szklanej bombki. Do każdej z bombek została wstrzyknięta mieszanka azotanu srebra, amoniaku i kwasu. Pani, która zajmuje się tą linią produkcyjną zanurzyła bombki w ciepłej wodzie i dzięki temu uzyskała piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do kolejnej sali produkcyjnej tzw. farbiarni (lakierni), gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie bombki się suszą, są przycinane i kapslowane. W kolejnej sali przemiłe i utalentowane panie nanoszą na bombki dekoracyjne wzory, które są wyjątkowe i unikalne dla każdej bombki. Na sam koniec uczniowie własnoręcznie i według własnego pomysłu dekorowali swoje bombki. Wszystkie dzieci otrzymały również bombki z własnym imieniem oraz bombki, które sami ozdabiali.
Wróciliśmy do Włocławka bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że każdy mógł się pochwalić własnoręcznie wykonaną bombką. Mamy nadzieję, że każda bombka znajdzie swoje miejsce na tegorocznej choince i że każdy uczeń spoglądając na nią  będzie mile wspominał ten wyjazd.
Gabriela Goszcz
Skip to content