Przyjdź Panie Jezu…

Adwent – z łacińskiego Adventus – znaczy przyjście. Jest to czas rozpoczynający nowy rok liturgiczny. Czas ten dzielimy na dwie części:
– od pierwszej niedzieli adwentu do 16 grudnia: w tym czasie oczekujemy przyjścia Jezusa Chrystusa,
– od 17 do 24 grudnia: przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia dla Polaków, i nie tylko, są szczególnie radosne. To czas, któremu towarzyszy ciepła, rodzinna atmosfera, pełen spotkań z bliskimi i oczywiście prezentów. Przede wszystkim jednak to bardzo ważny okres dla wszystkich katolików, którzy cieszą się z narodzin Chrystusa.

Również w naszym przedszkolu przygotowujemy się na urodziny Jezusa. W każdej grupie został przygotowany wieniec z czterema świecami, kalendarz z zadaniami na każdy dzień Adwentu. Dwa razy w tygodniu, tj. we wtorki i w czwartki odbywały się roratnie spotkania. Każde spotkanie poprzedzała procesja z zapalonymi lampionami. Na początku procesji była niesiona figurka Maryi, która mocno towarzyszyła nam w tym czasie. Dzieci z lampionami i ze śpiewem „A ja czekam na Ciebie Jezu” wędrowały na świetlicę, gdzie była przygotowana na ten czas dekoracja z napisem „Przyjdź Panie Jezu”. Podczas każdego spotkania s. Rut prowadziła katechezę. Uczestnicy dowiedzieli się, że czas Adwentu to oczekiwanie na Zbawiciela świata, a towarzyszące cztery świece w wieńcu to poszczególne tygodnie. Poznały jeszcze bardziej postać Maryi, Jana Chrzciciela. Zapalone lampiony to nie tylko światło rozświetlające nam drogę, ale przypomnienie nam o tym, że światłem jest sam Jezus, na którego oczekujemy.

Podczas tegorocznych spotkań dzieci wyciągały kartki z kalendarza, na których były do wykonania zadania, np.: ozdób bombkę; wykonaj z całą grupą papierowy łańcuch, powiedz coś miłego swoim bliskim, zaśpiewaj kolędę itp. Na każdym spotkaniu dzieci dzieliły się swoimi dobrymi uczynkami, które zamieniały na siano do żłóbka Jezusa. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przychodziły na roraty. Przez te wspólne modlitwy i śpiewy nasze serca przygotowują się na Boże Narodzenie. W ostatnim spotkaniu towarzyszył nam ksiądz wicedyrektor, który nie tylko z nami był i się modlił, ale poprowadził katechezę.

Ten ostatni tydzień Adwentu to czas już bliższego przygotowania na narodziny Bożej Dzieciny, niech wśród bieganiny, załatwiania różnych przedświątecznych spraw nie zabraknie chwil modlitwy i dobrych spotkań.

s. Rut Renata Zawadzka

Skip to content