„RODACY BOHATEROM 2023”

Dzieło „Rodacy Bohaterom. Paczka Pamięci” wywodzi się ze Stowarzyszenia Odra-Niemen, które jest pomysłodawcą i koordynatorem całej akcji.

Stowarzyszenie dociera z „paczkami pamięci” do wielu rodaków zza wschodniej granicy, realizuje projekty krajowe i międzynarodowe, z liczną grupą wolontariuszy z całego kraju odnawia miejsca pamięci w Polsce i za granicą. Współpracuje również z Polakami na świecie oraz zbiera i archiwizuje materiały od świadków historii.

Paczka z ojczyzny zawieziona na Boże Narodzenie do naszych Rodaków na Kresach zawsze jest przyjmowana z wielkim wzruszeniem i ze łzami w oczach. To wyjątkowy symbol pamięci o tych, którym przyszło żyć daleko od Polski. To dar serca od wszystkich, którzy czują się związani z ziemią swoich dziadów i pradziadów. W akcji pod hasłem „Rodacy bohaterom” wzięliśmy udział po raz drugi, ale z pewnością nie ostatni. Z ogromną radością informujemy, że 19. grudnia 2023 roku przekazaliśmy 17 „Paczek Pamięci” koordynatorowi odbioru paczek  Fundacji „LEX LUPUS”. Dziękujemy Wychowawcom klas, Uczniom i Rodzicom za tak wspaniały odzew tej akcji. Udało się zebrać 17 Paczek Pamięci według listy produktów stworzonej na prośbę środowisk kombatanckich. Każda paczka ważyła ok. 10-15 kg.

W ramach akcji Rodacy Bohaterom do każdej paczki Długoszacy dołączyli kartkę z życzeniami dla naszych Rodaków z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Paczki Pamięci przygotowali uczniowie klas szkoły podstawowej: 5a, c, 6a, b i c, 7a,b i c oraz 8a, a także uczniowie liceum kl. Ia, b, c, IIa,  III a, b i c. Paczki Pamięci zostaną przekazane do środowisk kombatanckich na kresach. Podziękowania od Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Klubu Weteranów AK w Wilnie, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie, Stowarzyszenia „Wrzesień 39” oraz Lwowskiego Towarzystwa Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazało nam Stowarzyszenie Odra Niemen oraz Fundacja LEX LUPUS, która koordynowała odbiór paczek.

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

Bożena Sobierajska – szkolny organizator „Paczki Pamięci”

Skip to content