Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego w Długoszu pomyślnie ukończona!

W dniu 23.03.2023 r., grupa 21 uczniów z naszej szkoły z byłych klas 5, 6, 7 SP, zobowiązała się przez modlitwę uratować jedno zagrożone zabiciem dziecko, znane tylko Bogu.

Wszyscy mieli szczere intencje, aby przez dziewięć miesięcy duchową bronią ratować poczęte życie. Niestety, niektórym nie udało się dokończyć adopcji, liczba opuszczonych dni przekroczyła miesiąc czasu. Pozostało jednak 15 zwycięzców, którzy po świętach Bożego Narodzenia mogli ucieszyć się narodzinami wspieranego modlitwą dziecka i na potwierdzenie tego otrzymali dyplomy „Ratownika Zagrożonego Życia”. Serdecznie im gratulujemy!!!

Należą do nich uczniowie:
– Gidaszewska Zofia, Zaborowska Lena (z kl. 6a),
– Bławat Klara (z byłej kl.5b, obecnie uczennica innej szkoły),
– Ignasz Sasza, Chrzanowski Aleksander, Kamedulska Zuzanna, Andrzejczak Piotr, Szychta Mikołaj (z kl.6c),
– Kotarski Marcel (z kl. 7a),
– Dżugaj Aleksander, Wojciechowska Maria, Gralewska Alicja, Szmajdziński Filip, Piekarski Marcel, Piekarski Nikodem (z kl. 8a).

W tym trudnym i ważnym zadaniu, wymagającym wytrwałości i odpowiedzialności,  skutecznie  pomagała uczniom aplikacja: „Adoptuj życie” stworzona przez Fundację Małych Stópek. Powstała ona, by w sposób nowoczesny i prosty poszerzać świadomość o rozwoju człowieka przed jego narodzeniem, przypominać o codziennej modlitwie, wzmacniać więź między modlącym się a dzieckiem poprzez unaocznienie jego rozwoju i spersonalizowane wiadomości. Mobilizacją dla wielu była także zachęta katechety do modlitwy z całą klasą za duchowe dziecko, dzielenie się informacjami z aplikacji o etapie jego rozwoju. Kilka osób w ankiecie zaznaczyło, że w wypełnieniu podjętego zadania wspierali ich rodzice.

Co to jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego (dla dzieci)?

Jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców, która jest w „Dyplomiku DADP” lub w aplikacji „Adoptuj Życie” oraz jednej dziesiątki różańca (Ojcze Nasz, 10 Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu)

 Co mi daje taka modlitwa?

1. Pomagasz modlitwą ocalić bezbronne życie – stajesz się ratownikiem!
2. Nim dorośniesz do roli rodzica, już się do tego duchowo zaprawiasz.
3. Uratowane dziecko poznasz dopiero w niebie, a gdybyś miał trudności z dostaniem się tam, ich aniołowie stróżowie z pewnością staną w Twojej obronie!

Czy koniecznie trzeba codziennie się modlić za adoptowane dziecko?

A  ty otrzymywałeś od swoich rodziców pokarm, opiekę, miłość raz na jakiś czas, czy codziennie?  Bądź odpowiedzialny! Kiedy rano wstajesz, ktoś czeka na Twoją pomoc, już w myślach mów modlitwę adopcyjną. Równie dobrze możesz to uczynić w drodze do szkoły, na przerwie, w szkolnej kaplicy, nawet w trakcie lekcji…

A jak się zapomni o modlitwie za duchowo adoptowane dziecko?

Przeproś w duchu Pana Boga, że nie dotrzymałeś obietnicy i wracaj do podjętego zobowiązania. Pan Bóg to zrozumie i jak szczerze Go przeprosiłeś – wzmocni zapał i siły. Aby dokończyć duchowa adopcję, można przez 9 miesięcy mieć do 30 dni przerwy. Jeżeli jest więcej, automatycznie ją przerywasz.

Co się wtedy dzieje z moim adoptowanym dzieckiem? Umiera?

Nie, dalej ma swoich rodziców, choć osłabionych brakiem Twojej modlitwy. Bóg – najlepszy Ojciec, będzie szukał innych, którzy wspomogą rodziców mających problemy z przyjęciem swojego dziecka.

Czy mam grzech, kiedy przerwę adopcję?

Nie. Zobowiązałeś się przed Bogiem i innymi do większego dobra. Jak się starasz, choć czasem ci to nie wychodzi, nie masz grzechu. Dzieciom w wypełnieniu zobowiązania pomagają Rodzice i Katecheta; przypominają, mobilizują. Jeżeli zobowiązujesz się do tak ważnej rzeczy i lekkomyślnie się z tego wycofujesz, dajesz świadectwo, że jeszcze nie można na Ciebie liczyć, i że masz słabą, choć dobrą wolę, nad którą trzeba pracować…

Kiedy można podjąć taką adopcję?

W każdej chwili, ale przyjął się zwyczaj grupowego podejmowania takiej modlitwy w Dzień Zwiastowania (25.03) lub w pobliżu tej daty, by zakończyć ją w Boże Narodzenie.

Skąd się wziął taki pomysł obrony nienarodzonych?

Początki Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – dla wszystkich niezależnie od wieku – wiążą się z objawieniami Matki Bożej w Fatimie. Modlitwa powstała po objawieniach fatimskich, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce.

s. Maria Kowalik ZSNM

Skip to content