Orszak Trzech Króli 2024

W sobotę 06.01.2024r. ulicami Włocławka przeszedł Orszak Trzech Króli, w którym liczny udział wzięli przedstawiciele szkolnej wspólnoty Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

Początkiem celebracji święta Epifanii była uroczysta msza św. sprawowana w Parafii pw. Wszystkich Świętych, nad którą pieczę sprawują Ojcowie Franciszkanie. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali ją kapłani z terenu miasta Włocławek, których gościł kustosz miejscowego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei – o. dr Mariusz Uniżycki.

Po mszy ruszył uroczysty orszak, który w tym roku prowadził od dziedzińca kościoła pw. Wszystkich Świętych przez Plac Wolności, ulicę 3. Maja, nadwiślańskie Bulwary, a kończył swój pochód w okolicach katedry włocławskiej. Barwnemu korowodowi przewodzili Trzej Królowie podróżujący, jak na koronowane głowy przystało, specjalną bryczką, za nimi zaś podążali w rytm wyśpiewywanych kolęd mieszkańcy miasta, przystrojeni w symboliczne korony wykonane z papieru. Po drodze miały miejsce okolicznościowe scenki nadające bardziej interaktywnego charakteru całemu przemarszowi.

Orszak Trzech Króli to okazja do radosnego manifestowania wiary w sercu miasta niosąc radosne orędzie jego ulicami. Wtedy to każdy może stać się kolędnikiem głoszącym radość płynącą z Narodzenia Pańskiego, które niesie nadzieję na lepsze jutro światu, który pomimo cierpienia i ucisku nie traci wiary w nadejście swego Zbawiciela. Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Długosza wraz z członkami swych rodzin czynnie włączyli się w tę radosną celebrację zarówno poprzez dystrybucję papierowych koron, jak też wcielanie się w postaci tworzące koloryt historyczny dla przedstawianych zdarzeń z historii zbawienia. Pomimo ataku zimowej aury, w sercach przybyłych nie zabrakło ciepła, zaś na ich twarzach odmalował się niejeden uśmiech – cóż potrafi tak cieszyć jak nie Łaska Pańska, której dostępują najwytrwalsi?

Jakub Kostrzewski

Skip to content