Kolędnicy Misyjni z Małego Długosza w Nuncjaturze Apostolskiej

Dnia 9 stycznia 2024 roku Kolędnicy Misyjni działający przy Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku wyruszyli z kolędą do… Watykanu. W centrum Warszawy znajduje się dom Ojca Świętego, czyli ambasada Państwa Watykańskiego w naszym kraju. Jest to siedziba Nuncjusza Apostolskiego, do którego Kolędnicy przybyli z Dobrą Nowiną o Bożym Narodzeniu.

Dzielni kolędnicy w składzie: Aleksandra Grzelakowska, Julia Nowakowska, Helena Brzezińska, Nina Izraelska, Agata Kalińska, Zofia Zawadzka, Piotr Kotwicki, Aleksander Kuliński, Miłosz Lewandowski i Franciszek Rosołowski przygotowani pod czujnym okiem pani Katarzyny Wiśniewskiej oraz pana Tomasza Centkowskiego udali się do Warszawy razem z dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji włocławskiej księdzem Sebastianem Tomczakiem. W spotkaniu uczestniczyła również pani Katarzyna Ryniec-Brzezińska, mama Helenki.

Pierwszym punktem programu była wizyta w siedzibie Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie, gdzie kolędnicy zostali bardzo serdecznie powitani i przyjęci przez dyrektora krajowego PDM księdza Macieja Będzińskiego i siostrę Monikę Juszkę RMI. Dla gości z diecezji włocławskiej została przygotowana pyszna niespodzianka, obfite śniadanie, a następnie dzieci z Długosza zwiedziły biuro PDM oraz odwiedziły Pana Jezusa w tamtejszej kaplicy. Po duchowym i fizycznym wzmocnieniu wraz z dyrekcją krajową i przedstawicielami PDM udali się do siedziby Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, aby spotkać się z ks. abp. Antonim Guido Filipazzim i dzielić z nim oraz pracownikami Nuncjatury radość Bożego Narodzenia. Po przywitaniu przez Księdza Arcybiskupa wszyscy udali się do kaplicy, aby pozdrowić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Był to czas wspólnej modlitwy, radosnego śpiewania kolęd oraz zapoznania z miejscem, do którego przybyli kolędnicy. Następna część spotkania odbyła się w auli, w której Kolędnicy Misyjni zaprezentowali scenkę kolędniczą. W tym roku  opowiadają o swoich rówieśnikach w Kolumbii, prosząc jednocześnie dla nich o modlitwę i wsparcie materialne. Kolumbia to bardzo żywy i kolorowy kraj, dlatego występ został wzbogacony śpiewem kolumbijskich kolęd oraz radosnym tańcem.

Po występie ks. abp Nuncjusz powiedział kolędnikom: „Ja jestem przedstawicielem Ojca Świętego w waszym kraju, a wy jesteście Kolędnikami Misyjnymi Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Jak widzicie jesteśmy bardzo mocno ze sobą związani. Razem pracujemy dla papieża. Bardzo wam za to dziękuję”. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało osobiste błogosławieństwo i upominek z rąk Nuncjusza.

Z pewnością było to niezapomniane spotkanie i wielki zaszczyt dla naszej diecezji w roku jubileuszu 900-lecia jej powstania. Dla dzieci, które pracują na rzecz misji spotkanie z Nuncjuszem dostarczyło wielu niezapomnianych przeżyć oraz utwierdziło w przekonaniu, że ich zaangażowanie jest bardzo potrzebne i doceniane.

ks. Sebastian Tomczak

Skip to content