Hiperciekawie w Centrum Nowoczesności – 3 dzień półkolonii

Trzeciego dnia Wesołych Ferii, 14.02.2024 r., uczniowie Małego Długosza wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Nowoczesności w Toruniu. Misją tego wyjątkowego miejsca jest pobudzanie kreatywności i inspirowanie odbiorcy do samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. Miejsce wita gości ogromnym, 33 metrowym Wahadłem Foucauolta i oferuje kilka tematycznych wystaw, dzięki którym przyswojenie wiedzy o otaczającym nas świecie staje się niezwykle proste.

Tematem przewodnim wystawy „O obrotach” jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane takie, jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi. Szczególnie do gustu przypadł uczniom kołowrotek, na którym biega się jak chomik. „Rzeka” to wystawa, gdzie ukazany został model koryta rzeki Wisły od źródła po ujście do morza. Wędrując wzdłuż biegu rzeki uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki, a także wyśmienicie się bawić rekwizytem, jakim była woda. Dodatkową niespodzianką tej przestrzeni był model statku pirackiego. Najfajniejszą atrakcją wystawy „przeŻycie”, był domek na drzewie, do którego można było wejść i na chwilę poczuć się jak mały odkrywca. Kolorowa wystawa „To takie proste” składa się z czterech części: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób!” i „Techno świat”. Eksponaty znajdujące się na tej wystawie wspomagają logiczne myślenie, zdolności manualne i rozwijanie pamięci, pomagają poznać i zrozumieć prawa fizyki. Na stanowisku „Człowiek” dzieci zapoznały się z historią oraz możliwościami transplantologii. Wystawa „Idee” to ponad 20 interaktywnych eksponatów, tworzących niezwykłą przestrzeń, gdzie każdy odkryje fascynujący świat stworzony przez człowieka, znajdzie coś, co go poruszy i na długo pozostanie w pamięci. Motywem przewodnim ostatniej wystawy „AstroCamera Niebo w obiektywie” jest światło. Wystawa składa się z przepięknych zdjęć wykonanych przez autorów z różnych stron świata. Ekspozycja ta to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni.

W Młynie Wiedzy zdecydowanie nie ma czasu na nudę, wszyscy bawili się świetnie, a dzieci wyszły zadowolone i pełne wiedzy. Taka nauka w szkołach owocowałaby chyba samymi szóstkami.

Kinga Musialik

Skip to content