Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Kochajcie ojczystą ziemię.
Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu.
Wyrośnijcie na ludzi honoru,
zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom,
którym trzeba służyć całym swoim życiem”

Witold Pilecki

Te słowa jednego z Niezłomnych w pełni oddają wartości, którymi kierowali się Żołnierze Wyklęci – wierni ojczyźnie i prawdzie. 1. marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze ci byli bohaterami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, uznawano ich za obywatelami drugiej kategorii, szykanowano.

Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W 2011 r. 1. marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako wyraz hołdu tym, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości.

Warto dodać, że data ta nie jest przypadkowa – 1. marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Nasza szkoła również upamiętniła Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie przygotowali plakaty, które zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej. Najlepsze prace zostaną wysłane na Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” nad którym honorowy patronat objął Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Anna Baranowska

Skip to content