Humanistyczny poranek w bibliotece w Dniu Kobiet

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, udało się nam wspólnymi siłami zorganizować spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Miejscem oczywiście stała się biblioteka (myślę, że nie ma lepszego miejsca w naszej szkole na tego typu wydarzenia), a na mój pomysł z otwartością i życzliwością odpowiedziała Pani Sławomira Lewandowska. Udało się nam zaprosić  (znowu podobnie jak w ubiegłym roku) znakomitych nauczycieli, którzy swoją wiedzą i talentem zaciekawili uczniów przygotowanymi zagadnieniami.

Tematyka tych krótkich wystąpień była różna – dotyczyły one literatury, ale także kultury i historii. Jako pierwsza zaprezentowała treści o modzie kobiecej na przestrzeni wieków Pani Katarzyna Kwiatkowska. Wspomniała w swoim wystąpieniu o próbach upiększania ciała przez ludzi w starożytności i pozostałych epokach. Jednak najważniejszym etapem w historii mody i urody był wiek XIX. Pani Katarzyna zaprezentowała typy sukien modnych Europejek, opowiedziała o trudnościach związanych z niewygodnymi, ale efektownymi strojami, co bardzo zaciekawiło nasze uczennice i stało się tematem rozmów nawet po zakończeniu spotkania.

Znakomitym połączeniem z wystąpieniem Pani Kwiatkowskiej okazała się być historia Coco Chanel opowiedziana przez Panią Annę Taberską. Pani Anna zatytułowała to wystąpienie Rewolucje w postrzeganiu kobiet w pierwszej połowie XX wieku. Patrząc na pomysły Coco Chanel należy stwierdzić, że były to dosłownie rewolucje w świecie mody (m.in. popularyzowanie spodni i krótszych spódnic). Oprócz poruszającej historii bohaterki, przypomnieliśmy sobie charakterystyczne elementy garderoby i kobiece akcesoria, które są nierozerwalnie złączone z postacią Chanel: perfumy, buty, charakterystyczne torebki.

Zupełnie inną tematykę poruszyła Pani mgr Lidia Wiśniewska, która nadała taki tytuł swojemu wystąpieniu: Biblijny salon piękności, czyli o kobietach ukazanych na kartach Pisma Świętego. Pani Lidia przybliżyła nam przeróżne kobiece postaci, zwróciła też uwagę na fakt, że nie wszystkie z biblijnych kobiet były wzorami cnót. Często są to bohaterki z określonym zadaniem w dziejach ludzkości. Ciekawym zabiegiem było użycie przez Panią Lidię Wiśniewską metafory SPA w odniesieniu do zadbania nie tylko o ciało, ale przede wszystkim  o duszę.

W moim wystąpieniu starałam się zaś przybliżyć zgromadzonym nieco tragiczną, ale mam nadzieję, że ciekawą historię żony ,,Meteora Młodej Polski” – Dagny Juel Przybyszewskiej.

W tym roku udało się również wprowadzić pewne novum w formie naszych spotkań – muzykę na żywo. A to wszystko dzięki Księdzu Marcinowi Ziółkowskiemu, który przyjął zaproszenie i poświęcił wolny dzień, by być z nami. Ożywiające muzyczne akcenty sprawiły, że przerwy między wystąpieniami były tak naprawdę dodatkową atrakcją. Wystarczyło spojrzeć na zasłuchanych uczniów, aby przekonać się, że znany niektórym tylko ze szkolnych korytarzy katecheta wzbudził także podziw jako utalentowany pianista.

Dziękuję bardzo Panu Krzysztofowi Jabłońskiemu za przepiękne zdjęcia, pomoc techniczną i wspaniałe oświetlenie (które również widać na zdjęciach).

Jestem wdzięczna wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się przyjść z samego rana do szkolnej  biblioteki.

Na sam koniec jeszcze raz wspomnę Panią Sławomirę Lewandowską, która otoczyła ten pomysł wsparciem i przepięknie udekorowała bibliotekę.

Aleksandra Michalak

Skip to content