Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich „Odzyskani Bohaterowie”

Drużyna Długosza w akcji

W dniu 20.03.2024r. odbyła się IV Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich „Odzyskani Bohaterowie”, do udziału w którym zakwalifikowała się nasza reprezentacja. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Tegoroczna edycja projektu miała formę on-line. Celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy historycznej przy jednoczesnym treningu umiejętności kulturalnego i merytorycznego prowadzenia dyskursu politycznego. Drużyna z naszego liceum w składzie: Bartosz Macieja, Wiktor Raniszewski, Kajetan Szabłowski oraz Jan Zarzecki walczyła na argumenty z drużyną z I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Zadaniem uczestników debaty była obrona stanowiska w następujących tematach:

  1. Jako Władysław Zamoyski wolałbym wesprzeć swoim majątkiem działalność polskich działaczy niepodległościowych niż dokonać zakupu dóbr zakopiańskich w 1889 r.
  2. Postawa Aleksandra Napiórkowskiego powinna była być wzorem dla jemu podobnych polskich przywódców politycznych w okresie wojen czasów II RP .
  3. Zamachy Organizacji Bojowej PPS były uzasadnioną formą walki z zaborcą.

Uczestnictwo w projekcie było niewątpliwie bardzo cennym doświadczeniem. Długoszacy wielokrotnie brali udział w pojedynkach na argumenty, ale tym razem mieli okazję zmierzyć się  w nieco innej formie debaty, w formie on-line, i to z licealistami z Krakowa, który jak dobrze wiemy naukami humanistycznymi stoi!

Wielkie podziękowania składamy Pani Sławomirze Lewandowskiej, która sprawowała opiekę na młodzieżą oraz zaaranżowała przestrzeń umożliwiającą solidne przygotowanie do dyskusji w atmosferze ciszy i spokoju. Dziękujemy również Panu Krzysztofowi Jabłońskiemu za techniczną opiekę nad przebiegiem spotkania.

Bartkowi, Wiktorowi, Kajetanowi oraz Jankowi składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych pojedynkach na słowa.

Katarzyna Kwiatkowska – nauczyciel historii

Skip to content