Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej z udziałem licealistów ZSK

Działo się to w królewskim Krakowie 12. i 13. kwietnia roku Pańskiego 2024. Trzech śmiałków: Tomasz Wojciechowski (IVC), Witold Przewozikowski (IIIA) i Jan Zarzecki (IA), pod opieką ks. Marcina, wybrało się do miasta Jana Długosza na wielki zjazd mistrzów sztuki liturgicznej zwany Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Liturgicznej.

Po pełnej przygód i niebezpieczeństw podróży pociągiem Inter City “Witkacy”, dotarliśmy do grodu Kraka, znajdując przytulne schronienie u Sióstr Misjonarek św. Wincentego a Paulo (szarytek). Następnie za przewodem ks. Dawida Matusiaka (kapłana naszej diecezji studiującego w Krakowie) ruszyliśmy na nocny podbój niegdysiejszej stolicy Polski, sycąc się lokalną strawą i przechadzając się urokliwymi uliczkami Starego Miasta. Tak wśród śmiechów i błyskotliwych wymian zdań minął pierwszy dzień naszej wyprawy.

Sobotę rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele sióstr szarytek, by z Bożym błogosławieństwem i podarkami od sióstr stanąć w progu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, którego studentem był św. Jan Paweł II. To właśnie seminarium i sale UPJP2 stały się areną konkursowych zmagań, do których stanęło ponad 300 śmiałków z całej Polski. W oczekiwaniu na ostateczny werdykt sprawdziliśmy, czy uliczki Starego Miasta również za dnia są tak urokliwe i klimatyczne. Są. Królewski Wawel, Rynek Główny z Kościołem Mariackim, pomnikiem Adama Mickiewicza i sukiennicami, kościół greckokatolicki, Smok Wawelski, pomnik grunwaldzki i inne ciekawe miejsca rozbudzały wyobraźnię i prowokowały do śmiałych porównań z naszym Włocławkiem. W samo południe sprawdziliśmy czy krakowscy trębacze nadal nie znają zakończenia Hejnału z wieży mariackiej. Następnie, nacieszywszy oczy widokiem Wisły, wsiedliśmy do pociągu z nadzieją ponownego ujrzenia królowej polskich rzek już na Kujawach.

Co do samego konkursu… nasi reprezentanci wykazali się prawdziwie sarmackimi manierami ustępując miejsc w pierwszej dziesiątce innym uczestnikom. Jednak bojowo zapowiadają, że w przyszłym roku nie będą już tacy grzeczni i odniosą zdecydowane zwycięstwo.

ks. Marcin Ziółkowski

Skip to content