Nauka poza szkolną ławką – Zielona Szkoła klasy 2aSP

W dniach 15-16 maja 2024 r. uczniowie klasy 2a SP Małego Długosza wyjechali na Zieloną Szkołę do Gorenia Dużego. Opiekę nad uczniami sprawowali: wychowawca klasy p. Katarzyna Wiśniewska, wychowawca świetlicy szkolnej p. Natalia Jaworska oraz p. Karolina Kamedulska – mama Gabrysi.

Celem wycieczki dwudniowej było zacieśnianie więzi między uczniami i integracja zespołu klasowego. Kształcenie samodzielności, gospodarności i współżycia w grupie. Aktywny wypoczynek dzieci w miejscach o dużych walorach turystycznych i zdrowotnych. Poznawanie środowiska przyrodniczego.

Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek po lesie, codziennych zajęć dydaktycznych poszerzali wiedzę z zakresu przyrody.

Podczas pobytu na Zielonej Szkole w pierwszym dniu uczniowie odwiedzili mini ZOO w którym znajduje się kilkanaście gatunków ozdobnych ptaków oraz kilkanaście ras zwierząt o ciekawym rodowodzie. Mali Długoszacy mieli okazję zobaczyć m. in. lamy, kozy, alpaki, osiołki kozy, kangury. Wzięli udział w warsztatach „Nasze ptasie sąsiedztwo z budową budki lęgowej” podczas, których poznali wiele ciekawych gatunków ptaków, głownie nielotów. Następnie wspólnie wykonali budkę lęgową dla ptaków, która jest pamiątką z naszej wycieczki. Po obiedzie udali się na dwugodzinną wędrówkę po lesie tym samym biorąc udział w warsztatach terenowych „Ochrona zadrzewień – mój przyjaciel las”. Uczniowie uważnie słuchali informacji o zwierzętach i roślinach oraz szukali tropów i śladów zwierząt. W drugim dniu pobytu Mali Długoszacy odbyli podróż Zieloną Kolejką po malowniczych terenach Gorenia. Wzięli udział w warsztatach „Krajobraz chlebem malowany”, podczas których upiekli smaczne bułeczki. Zwieńczeniem pobytu było ognisko z pysznymi kiełbaskami.

Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się oraz zasady savoir – vivre przy stole podczas spożywania posiłków. Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Czas minął bardzo szybko, uczniowie do domu wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

Katarzyna Wiśniewska

Skip to content