Fotoreportaż z akcji “Fotografia stulecia”

Najważniejsze wydarzenia w życiu od przeszło stu lat ludzie zapisują nie tylko w pamięci, ale też przy pomocy fotografii. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga porządnego sprzętu, ale przede wszystkim dobrej ręki wytrawnego fotografa – który potrafi uchwycić to, co nieuchwytne…., mały gest czy znaczący uśmiech.

W przypadku zdjęcia, które dziś zostało wykonane z okazji stulecia szkoły, umiejętności opisane powyżej – nie wystarczą.

W dniu dzisiejszym cała społeczność ZSK zgromadziła się przed gmachem na ul. Łęgskiej 26. Wykonanie profesojnalnej fotografii ponad 800 osób, to wyzwanie tylko dla prawdziwych pasjonatów. Przedsięwzięcie zostało przygotowywane z tygodniowym wyprzedzeniem. Powołano zespół na czele z p. Agatą Nawrocką i p. Rafałem Kurzępą, który miał opracować rozmieszczenie poszczególnych klas oraz kadry. Z racji, że organem prowadzącym szkołę jest diecezja włocławska, ks. dyr. Jacek Kędzierski wystosował zaproszenie do księży biskupów: JE Wiesława Alojzego Meringa, JE Stanisława Gębickiego, JE Bronisława Dembowskiego oraz diecezjalnego ekonoma ks. prał. Lesława Witczaka. Dokładnie ustalano wszystkie szczegóły, np. kolejność wychodzenia młodzieży z budynku, rozmieszczenie sztandarów wraz z pocztami sztandarowymi itd… Dodatkową trudnością było dołączenie do zdjęcia najmłodszych długoszaków ze szkoły podstawowej z ul. Wojska Polskiego, którzy na Łęgską przyszli piechotą, oraz przedszkolaków (tu zdecydowano, że ze względów sprawnego przemieszczenia, podjadą pod gmach wynajętym autokarem).

Zamówiono najlepszego fotografa oraz profesjonalistę z dronem, aby zrobił zdjęcie z lotu ptaka…., wynajęto dźwig, aby wykonać zdjęcie z odpowiedniej wysokości.

Kierownik gospodarczy szkoły podstawowej p. Grzegorz Siedlaczek kierował ruchem, aby zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym na ulicy. Jak widać ze wszystkim sobie poradziliśmy, ale padało cały tydzień i nasze przedsięwzięcie stało pod znakiem zapytania. Nawet dzień wcześniej, zespół organizatorów nie mógł uzgadniać ostatnich szczegółów przed szkołą, bo deszcz na to nie pozwalał. Dzieci wymodliły nam pogodę, od samego rana wyszło słońce! Kto nie wierzy, niech poprosi dzieci o modlitwę, sam doświadczy!

Widać, że Pan Bóg, który jest światłem jest też największym Artystą i lubi malować przy pomocy światła. Słowo fotografia z greckiego: φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować – oznacza więc nic innego, jak rysowanie za pomocą światła.

kz

 

Zobacz galerię zdjęć >>

Skip to content