Matura z języka angielskiego – trzeci dzień maturalnych zmagań

W dniu dzisiejszym, tj. w poniedziałek 8.05.2017r., uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym przystąpiło do niego w skali całego kraju ponad 257 tys. uczniów. Początek kolejnej części maturalnego maratonu miał miejsce o godz. 9.00. W ciągu 120 minut uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem (m.in. z tematów takich jak dom, praca oraz życie kulturalne), znajomość struktur leksykalno-gramatycznych , a na sam koniec pozostało im opisanie spotkania ze znanym aktorem w formie wpisu na blogu internetowym.

O godz. 14.00 rozpoczął się egzamin na poziomie rozszerzonym, który trwał 150 minut. W tym roku był to najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy, który zdecydowało się zdawać blisko 50% abiturientów w całym kraju. Uczniowie ponownie musieli stawić czoła – tym razem już bardziej zaawansowanym – zadaniom weryfikującym ich poziom biegłości językowej. W części sprawdzającej rozumienie tekstów czytanych i pisanych zostały poruszone m.in. tematy związane ze stylem życia, ekologią oraz nauką i reklamą. Zadania dotyczące znajomości środków językowych wymagały tym razem samodzielnego uzupełnienia luk w transformacjach odpowiednimi zwrotami lub konstrukcjami gramatycznymi. Na koniec pozostała dłuższa forma pisemna. Uczniowie mogli wybrać rozprawkę prezentującą wady i zalety występowania dzieci w telewizyjnych programach typu talent show lub napisać artykuł dotyczący problematyki braku przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wycieczek górskich w formie opisu konkretnego przypadku oraz przedstawienia pomysłu na skuteczną kampanię edukacyjną promującą bezpieczne postawy.

Kolejna bitwa maturalnej kampanii za naszymi maturzystami. Mamy nadzieję, że zstąpił dziś na nich ewangeliczny dar języków, który wyda obfite owoce w czerwcu, gdy będą mogli świętować spektakularne wyniki okraszające ich trzyletni okres przygotowań. Życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach i z niecierpliwością czekamy na godny rezultat tej anglojęzycznej próby!

Jakub Kostrzewski

Skip to content