Wycieczka przedszkolaków do Kłodawy.

Dnia 5 maja przedszkolaki z naszego przedszkola byli na wycieczce w Kłodawie i zwiedzili Kopalnię Soli. Głównym celem wyjazdu  było  poznanie przeszłości geologicznej  złóż naturalnej soli kamiennej o barwie białej i różowej, powstałej ponad 200 mln  lat temu z odparowania mórz i oceanów.

Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z naszymi przewodnikami, którzy kazali wszystkim  założyć  żółte kaski  i poinstruowali nas jak należy zachowywać  się  w kopalni. To od nich dowiedzieliśmy się, że „Szczęść Boże” jest górniczym powitaniem i pozdrowieniem pod ziemią.

Pierwszą atrakcją był zjazd windą 600 metrów pod ziemię z prędkością 6m/s. Następnie pan przewodnik oprowadził nas tajemniczymi tunelami opowiadając wiele ciekawych historii i legend oraz  zapoznał nas ze specyfiką pracy górników. Duży entuzjazm wzbudziła na dzieciach , przepiękna podziemna Kaplica św. Kingi- patronki górników solnych.

Mieliśmy okazję zobaczyć również  w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której pobito rekord Guinesa w koncercie zagranym najniżej pod ziemią. Na koniec naszej wizyty w kopalni każdy mógł wybrać sobie bryłkę odłamków solnych, by wziąć ją na pamiątkę z wycieczki, która dostarczyła nam mnóstwo wrażeń.

Była to fascynująca i  niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi.

Paulina Makowska

Skip to content