Bal Wszystkich Świętych w przedszkolu.

Od kilku lat umysły dzieci bombardowane są pomysłami na nowe święto, obce naszej kulturze – tzw. Halloween. Czym ono jest? Oprócz aspektu komercyjnego,  jest to próba zamiany tradycji, przekonwertowania chrześcijańskiego wymiaru Uroczystości Wszystkich Świętych w obrzędowość pogańską. Świat duchów, demonów, wróżek, czarów staje się elementem zabawy. Dorośli nieświadomi duchowych zagrożeń zabaw w halloween – w duchy, 31 października kupują lub drążą halloweenowe dynie. Dla człowieka wierzącego jest to nie do przyjęcia.

Ponieważ w procesie wychowania nie wystarczy samo zakwestionowanie złych postaw (przysłowiowe „nie, bo nie”) proponujemy alternatywę: BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Jego celem jest ukazanie dzieciom radości jaką daje życie dla Boga i z Bogiem  oraz ukazanie niezwykłej relacji jaką jest tajemnica świętych obcowania, dzięki której nieustannie możemy cieszyć się pomocą i wstawiennictwem świętych.

W naszym przedszkolu „Bal Wszystkich Świętych” zorganizowany został po raz drugi i z pewnością  na stałe zapisze się w kalendarium uroczystości.

Przygotowania do tego wielkiego wydarzenia trwały od kilku tygodni. Zadaniem dzieci było wybranie ulubionego świętego i przebranie się za niego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci i rodziców sala wypełniła się obecnością wielu świętych.

Zabawa nie polegała tylko na wymyślnym stroju, ale przede wszystkim na zaprezentowaniu swojej wiedzy o świętym, za którego każdy się przebrał – przedszkolaki spisały się na szóstkę! Podczas balu podziwiać mogliśmy między innymi: św. Franciszka, św. Piotra, św. Maksymiliana, św. Piotra, św. Jadwigę, św. Siostrę Faustynę, Maryję, Matkę Teresę oraz zastęp Aniołów. Wiele dzieci było przebranych za swoich patronów chrzcielnych.

Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły w parach, kołach i korowodach. Pląsały radośnie i z zaangażowaniem brały udział w konkursach sprawnościowych i tanecznych. Prowadzący zadbali o każdy szczegół balowej zabawy, dlatego wszystkie przygotowane na bal atrakcje znalazły uznanie i aprobatę uczestników.

Ewelina Rutkowska

Skip to content