“Książka nas łączy” . Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Długoszu

Od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane przez INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

Celem tegorocznej akcji była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

Co działo się w naszej bibliotece przez miesiąc październik?

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wspólnie z Panią Sławomirą Lewandowską zaplanowałyśmy liczne konkursy, quizy, turnieje ze znajomości lektur, przysłów, dziejów książki, bibliotek, a nawet konkursy plastyczne.

Konkurs ,,Czy znasz przysłowia” cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów klas szkoły podstawowej, ale także gimnazjum. Najlepsi jednak okazali się uczniowie klasy 7a: Filip Orbaczewski, Bartosz Hnatowicz, Martyna Wieczorek.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Mistrz pięknego czytania”, zorganizowany dla uczniów klas piątych. Najlepiej czytający uczniowie to : Zuzanna Orbaczewska (kl.5b), Maria Miazga (kl.5b), Oskar Tadajewski (kl.5a), Kaja Wiśniewska (kl.5a). Uczniowie uzyskali Tytuł Mistrza Pięknego Czytania!

W quizie ,,Co wiemy o bibliotekach, książkach, bajkach i lekturach” uczniowie wszystkich klas gimnazjum musieli wykazać się dużą wiedzą zarówno z dziejów biblioteki, jak i książki czy bajek. Najlepszy okazał się Karol Nencka z klasy IIe gimnazjum.

Kolejnym wyzwaniem – tym razem dla licealistów – był quiz „Dzieje książki i biblioteki”. Pytania były na wysokim poziomie, ale licealiści poradzili sobie fantastycznie! Najlepsi okazali się: Jakub Walczak, Sandra Kasińska, Paulina Jakubczyk, Patrycja Zaroślińska,
Ada Małas – zatem I miejsce zdobyli uczniowie z klasy II A .
Zaraz za nimi uplasowały się: Alicja Orłowska, Aleksandra Górecka, Julia Majewska – II miejsce zajęły uczennice z klasy I C, natomiast Aleksandra Pikulska, Aleksandra Łącka  z klasy IB zajęły III miejsce.

Teleturniej ,,Jestem na bieżąco z lekturami” wygrała grupa z klasy IIc gimnazjum w składzie: Karolina Karbowska, Agata Rozwora, Anna Rogalska, Bartosz Łuczak, Amelia Żaglewska

Nasza biblioteka przeprowadziła konkurs plastyczny dla klas IV-VI, pt. ,,Biblioteka moich marzeń”. Liczne prace, które wpłynęły na konkurs, cechowały się różnorodnością pomysłów, a także rozmaitością technik plastycznych. Biblioteka, o jakiej marzą nasi czytelnicy, powinna być kolorowa, przestronna, posiadać czytelnię, kącik zabaw z żywymi zwierzątkami (koty, psy), które byłyby mieszkańcami biblioteki. Dzieciom nie zabrakło fantazji, gdyż widziałyby także w bibliotece magiczne, latające książki. Cieszy nas, że biblioteka jest dla najmłodszych czytelników miejscem miłych spotkań i spędzania wolnego czasu wśród książek. Spośród biorących udział wyłoniono laureatów, którzy otrzymali dyplomy oraz małe upominki.
A oto oni :

Maja Gostyńska klasa 6a – I miejsce
Aleks Janiak 5a – II miejsce
Zofia Linowiecka klasa 5a – III miejsce

WYBIERALIŚMY BESTSELLERY NASTOLATKÓW

Uczniowie klas IV – VII szkoły podstawowej oraz klas II – III gimnazjum wzięli udział w tworzeniu „listy przebojów” literatury młodzieżowej.Każdy uczestnik mógł oddać głos na dwie jego zdaniem najciekawsze książki. Również w klasie uczniowie mogli wybrać dwie najciekawsze pozycje.
W ten sposób została wybrana „Szkolna Złota Dziesiątka”:

1. „Dzieci z Bullerbyn”/ Astrid Lindgren
2. „Bracia Lwie Serce” /Astrid Lindgren
3. „Opowieści z Narnii” / Clive Staples Lewis
4. „Ania z Zielonego Wzgórza”/ Lucy Maud Montgomery
5. „Oliver Twist”/ Charles Dickens
6. „Saga o Wiedźminie” / Andrzej Sapkowski
7. „Władca pierścieni” / John Ronald Reuel Tolkien
8. „Pożegnanie z Afryką” / Karen Blixen
9. „Oskar i pani Róża” / Eric Emmanuel Schmitt
10. „Dziecko Noego”/ Eric Emmanuel Schmitt

Wszystkim biorącym udział i zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Myślę, że w przyszłym roku będzie ich dużo więcej ☺

Paulina Iwańska

Skip to content