„Holy Wins – Święty Zwycięża” w Zespole Szkół Katolickich im. ks. J. Długosza

„Nie lękajcie się świętości” to temat przewodni obchodów „Holy Wins – Święty Zwycięża” w naszej szkole, które odbyły się w poniedziałek 30.10.2017 r. W orędziu na Polach Lednickich Jan Paweł II wołał do młodych: „Podnieście głowy. Nie lękajcie się patrzeć w wieczność”, a w Sandomierzu mówił: „Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości”. W Warszawie przejmująco prosił: „Uwierzcie, że Bóg jest miłością! Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie”. Wreszcie całkiem jasno Ojciec Święty wypowiedział się w Starym Sączu: „Nie lękajcie się być świętymi”. I to jakże ważne w obecnych czasach przesłanie chcieli odbiorcom przekazać młodzi artyści, którzy przedstawili inscenizację pod tym tytułem.

W rolę aktorów wcielili się wychowankowie internatu Zespołu Szkół Katolickich (Piotr Mroczkowski, Grzegorz Murawski, gościnnie – Krzysztof Kamiński, Iza Biernacka, Dagmara Szudzik, Oliwia Leśnik, Beata Siwińska, Eryk Naraziński, Paweł Olakowski oraz Mateusz Halik). Swoim talentem muzycznym uraczyli nas Oliwia Tunicka, Marta Bielawska, Piotr Mroczkowski i Sylwia Kubacka. Przygotowany spektakl w części pierwszej, przedstawiał dylematy młodego, współczesnego człowieka i to, jak ważna jest obecność modlitwy oraz bliskość Jezusa w chwilach kryzysu wiary i zwątpienia w swoje powołanie do świętości. W drugiej części aktorzy przenieśli nas do czasów II wojny światowej, pokazując historię Poznańskiej Piątki jako przykład młodych błogosławionych.  Papież Jan Paweł II – nazwał ich  STRÓŻAMI PORANKA  – w dniu 13 VI 1999 roku wraz z nimi beatyfikował  108 polskich męczenników. Z ich historii płynie wielka miłość i nadzieja. Ta historia mogłaby wydarzyć się także dzisiaj, obok nas. Nie trzeba wojny i hitlerowskiego więzienia. Chodzi raczej o postawę, o radzenie sobie w sytuacjach trudnych, w dramatach życiowych. A takie dzieją się także teraz i mogą dotknąć każdego z nas. Oni pokazują, jak sobie w takich sytuacjach radzić. Jak przejść okres próby, jak wyjść zwycięsko. Pokazują, jak cieszyć się  życiem, dopóki jest w nas wiara w Jezusa i potrzeba czynienia dobrych uczynków.  Świętość bowiem jest dla ludzi młodych i takich młodych ludzi potrzeba światu, ludzi odważnych, broniących wartości wiary i stających w obronie krzyża – jak mówił ks. dyrektor Jacek Kędzierski w swoim przemówieniu podsumowującym przedstawiony przez wychowanków spektakl.

W obchody „Holy Wins – Święty Zwycięża” wpisana jest tradycja wcielania się przez uczniów szkoły w postaci „świętych” – zarówno uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum i liceum. Wśród „świętych” można było zobaczyć bł Karolinę Kózkównę, św. Mikołaja, św. Kacpra (który decyzją Samorządu Uczniowskiego otrzymał słodką nagrodę za najlepszy strój) i wiele innych nie mniej ważnych świętych. Samorząd Uczniowski zadbał o słodki poczęstunek dla wszystkich, którzy włożyli trud w przygotowanie stroju i tym samych włączyli się w radosne świętowanie.

Uroczystość Wszystkich Świętych w przededniu, której się znajdujemy, to czas radosnego świętowania i pamięci, że mamy  świętych orędowników w niebie. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości.

Agnieszka Lasota – Staszak

wychowawca internatu

Skip to content