Na tropach własnego serca

4 listopada 2017r. wolontariusze pod opieką p. Sandry Iwańskiej, p. Pauliny Iwańskiej i p. Jakuba Zemlaka ruszyli do Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy na warsztaty dla wolontariatu młodzieżowego w Roku św. Brata Alberta i bł. Honorata Koźmińskiego, które odbyły się podczas obchodów XXXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej pod patronatem p. Marka Garlika – Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Na zakończenie warsztatów odbył się  Bal Wolontariusza, który rozpoczął się polonezem. Podczas balu nastąpiło łamanie się bochnem chleba.

Program warsztatów był świetnie przygotowany. Przebiegał według następującego harmonogramu:

1.Trening intelektu – „Kto błędnie myśli,będzie błędnie działał”

2.Trening serca – „Serce ma racje, których rozum nie zna”

3.Trening woli – „Ten kto nie potrafi sobie wydawać rozkazu, nie może wydawać go innym”

4.Trening relacji – ” Kto nie ma więzi, tego łatwo związać”

5.Na tropach kobiecości – dzięki niej on staje się mężczyzną

6.Na tropach męskości – dzięki niemu ona staje się kobietą.

Warsztaty były poprowadzone przez Polską Fundację Zabezpieczenia Społecznego „ETOS.” Zajęcia warsztatowe obejmowały udział we wszystkich treningach.

Takie warsztaty pokazują, jak trenować takie cechy, jak odpowiedzialność, odwaga czy poczucie bezpieczeństwa. Wszystko po to, by młodych ludzi wprowadzać w dorosłość i ułatwiać im pracę w wolontariacie. Trening woli pokazał, że nie zawsze musimy decydować za siebie i czasami trzeba pomóc w tej decyzji innym osobom, a podczas  treningu integracji można było uświadomić sobie, że potrzebne nam są różne systemy wartości. Więzi muszą nas łączyć i trzeba tych więzi szukać w sobie.

Naszą szkołę reprezentowali wolontariusze z gimnazjum: Rafał Wierszyło IIa, Klaudia Wilińska IId, Gabriela Kwiatkowska IIe, Natalia Wichrowska IIe oraz licealistka Sara Jabłońska IB.

Wyjazd wzbogacił naszą wiedzę na temat różnych form pomocy potrzebującym oraz stał się cenną inspiracją do dalszych działań.

Uczestnictwo w warsztatach zostało potwierdzone certyfikatami.

 Paulina Iwańska

Skip to content