„Medyczna Środa” w Collegium Medicum w Bydgoszczy

15 listopada 2017 r. o godz. 18:00 uczniowie liceum wraz z opiekunami p. Ewą Bieniek oraz p. Martą Pankiewicz poszerzali medyczne horyzonty na wykładzie dr. n. med. Wojciecha Szczęsnego z Kliniki Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej pt. „Wszystkie skopie świata, czyli historia zaglądania do ludzkiego ciała.” w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa” odbywającym się w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Poszerzyliśmy swoją wiedzę dotyczącą endoskopii, czyli badania, które polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy – endoskopu. Część endoskopu zawiera światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód – przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy, służący do wprowadzania specjalnych narzędzi do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów. Endoskopy znalazły zastosowanie w różnych urządzeniach, przystosowanych do diagnozowania określonych części ciała (laparoskopy, bronchoskopy, artroskopy, gastroskopy itd.). To już kolejny wykład, w którym uczestniczymy i na pewno zamierzamy wybrać się na następne.

Marta Pankiewicz

Skip to content