“Zimowe Nutki”- warsztaty dla nauczycieli edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej.

24 listopada na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks Jana Długosza odbyły się warsztaty muzyczno-teatralne pt. „Zimowe Nutki” zorganizowane przez Katolickie Publiczne Przedszkole „Pod Aniołem Stróżem”, na których  gościliśmy nauczycieli edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej z Włocławka i okolic. Na szkoleniu panie nauczycielki miały okazję poznać świetne pomysły na wprowadzenie dzieci w świat muzyki.

Warsztaty poprowadziła instruktor zajęć muzyczno- teatralnych pani mgr Monika Kluza z Krakowa.

Celem spotkania było doskonalenie i poszerzanie wiedzy merytorycznej, jak i wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela.  Kompetencje pedagogów z pasją wykraczają poza wiedzę i umiejętności zdobyte w procesie standardowego kształcenia zawodowego. Wymagają ciągłego doskonalenia, uzupełniania i poszukiwania, dlatego panie przedszkolanki chętnie uczestniczą w wielu formach doskonalenia .

“Zimowe nutki” – to warsztaty edukacji artystycznej na których uczestnicy mogli poznać zbiór autorskich piosenek i zabaw rytmicznych pani Instruktor o tematyce zimowej i świątecznej, instrumentacje do wykorzystania na różne uroczystości, propozycje na zimowy masaż, relaksację dla dzieci  oraz układy taneczne i ruchowe, z wykorzystaniem różnorodnych rekwizytów.

Materiały ze szkolenia można wykorzystywać na zajęciach z dziećmi przez cały rok.

Pani Instruktor uczyła też gry na nowoczesnych, „tęczowych” instrumentach. Metoda, która jest podstawą zajęć umuzykalniających Pani Moniki Kluzy, oparta jest na amerykańskim systemie notacji muzycznej Chroma Notes, polegającym na kodowaniu muzyki poprzez barwy, a konkretnie na przypisaniu poszczególnym dźwiękom – kolorów tęczy. Ten kolorowy patent opracował Craig Ramsell, wynalazca muzycznych tub Boomboomwhackers.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał szczegółowo opracowany konspekt zawierający m.in. scenariusze uroczystości, piosenki z nutami, instrumentacje, płytę oraz zaświadczenie.

Dziękujemy wszystkim gościom i uczestnikom szkolenia  za przybycie, mile spędzony czas, wspólną naukę, ale i również świetną zabawę.

Serdecznie dziękujemy Księdzu Dyrektorowi Jackowi Kędzierskiemu za udostępnienie sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im ks. Jana Długosza, Pani Wicedyrektor Paulinie Kłonowskiej  oraz pracownikom przedszkola za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

Paulina Makowska

Skip to content