Nietypowa choinka w pracowni chemicznej

Z inicjatywy uczniów klasy 2C liceum pod kierunkiem wychowawcy i jednocześnie nauczyciela chemii – pana Konrada Trokowskiego –  w pracowni chemicznej stanęła nietypowa choinka. Zamiast bombek na drzewku, na statywie laboratoryjnym wiszą kolby napełnione różnokolorowymi roztworami. Co najważniejsze, wszystkie te roztwory uczniowie wykonali samodzielnie, zachowując standardy pracy chemika analityka.

Na poszczególne “bombki” składają się:
– zielony roztwór chlorku niklu (II) ze strąconym białym wodorotlenkiem niklu (II) na dnie,
– niebieski roztwór siarczanu (VI) miedzi (II),
– roztwór octu zabarwiony na czerwono roztworem oranżu metylowego,
– bardzo rozcieńczony roztwór nadmanganianu potasu,
– rozcieńczony roztwór chromianu (VI) potasu o barwie żółtej,
– rozcieńczony roztwór dichromianu (VI) potasu o barwie pomarańczowej,
– roztwór zasady sodowej zabarwiony na malinowo za pomocą roztworu fenoloftaleiny.

Konrad Trokowski

Skip to content