Sześciolatki na warsztatach świątecznych w Muzeum Etnograficznym.

W dniu 20.12.2017 r. grupa Motylków pod opieką wychowawczyni p. Pauliny Makowskiej oraz opiekunów p. Agnieszki Janiak i p. Anny Szczerbiak wybrała się do Muzeum Etnograficznego Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy Bulwarach nad Wisłą we Włocławku. Muzeum mieści się w zabytkowym spichrzu wzniesionym w XIX wieku (przed 1848 r.) prawdopodobnie według projektu Franciszka Turnelle’a –ówczesnego architekta miejskiego Włocławka.

Celem wizyty było przybliżenie dzieciom obrzędów i zwyczajów związanych z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia oraz przybliżenie uczestnikom idei kolekcjonerstwa i prezentacja eksponatów w przestrzeni muzealnej.  Nasze przedszkolaki z entuzjazmem obserwowały bardzo ciekawe zabytki sztuki m.in. szopki bożonarodzeniowe, rzeźby ceramiczne, obrazy.  A szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kukła imitująca postać Świętego Mikołaja, dzieci chętnie pozowały z nim do zdjęć. Wystawa, którą mieliśmy okazję podziwiać, nie ogranicza się do postrzegania świąt poprzez pryzmat polskiej kultury ludowej, lecz pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie i przez to różni się od dotychczasowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych.

Niezwykle atrakcyjnym elementem wyprawy do Muzeum były warsztaty świąteczne przeprowadzone przez przesympatyczną Panią Kalinę Ciesielską, która z pasją opowiedziała dzieciom o dawnych tradycjach bożonarodzeniowych. Dzieci dowiedziały się co to jest na przykład podłaźniczka oraz jakie ozdoby zawieszali nasi przodkowie na choince, a także dlaczego w Wigilie należało spróbować wszystkich potraw. Dodatkowo przedszkolaki pod okiem opiekunów miały okazję wykonać piękne świąteczne dekoracje, wykorzystując różne techniki zdobnicze tj. łańcuch świąteczny z kolorowego papieru, mikołajowe zawieszki czy też zimowe bałwanki wykonane z rolek papieru toaletowego i bibuły. Organizatorzy przygotowali dla dzieci prezenty w postaci kredek, które o czym każdy wie doskonale są niezbędnym atrybutem każdego przedszkolaka.

Agnieszka Janiak

Skip to content