Wigilijna Środa u Długosza

Zbliżają się Święta upamiętniające Narodziny Dzieciątka Jezus, toteż grudniowa „Środa u Długosza” miała bardziej niż zwykle uroczysty wymiar. Gdy już zapadał zmrok, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich pod opieką p. Wioletty Piaseckiej zgromadzili się w szkolnej auli, by Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom i Opiekunom przedstawić jasełka. Były to scenki odwołujące się do wydarzeń, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu w Betlejem, m.in.: szukanie przez Maryję i Józefa miejsca odpoczynku w przeludnionym wówczas mieście Dawida, schronienie w szopie czy pokłon pasterzy, którym objawił się Anioł. Te proste scenki – jak powiedział zgromadzonym Dyrektor szkoły, ks. dr Jacek Kędzierski – w sposób autentyczny przemawiają do nas i przybliżają nam okoliczności cudu Narodzin Bożego Syna. Uzmysławiają, z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć Święta Rodzina, gdy „nigdzie nie było dla nich miejsca”. Recytowane teksty z pewnością skłoniły do refleksji nad tym, jak ważny jest w naszym życiu drugi człowiek, dobre słowo, czas poświęcony innym. Bo przecież:

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się
do swojego brata i wyciągasz
do niego rękę,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy milkniesz,
aby wysłuchać,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei tym,
którzy są przytłoczeni,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć pozwolisz,
by Bóg pokochał innych przez ciebie,
Zawsze wtedy,
jest Boże Narodzenie”.

Zaprezentowane wiersze czy fragmenty prozy odegrane przez młodych artystów były ilustrowane ciekawymi obrazami i tańcem uwielbiającym narodziny Dzieciątka. Największe jednak wrażenie zrobił mistrzowski występ chóru pod opieką p. Iwony Grzelczak. W jegowykonaniu zabrzmiało m.in.: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Natomiast długoszacy z młodszych klas przy akompaniamencie p. Marcina Woźniaka wzruszyli zebranych gości „Dzisiaj w Betlejem”. Wiele dobrych emocji wzbudziło także nauczycielskie wykonanie kolędy „Jezus malusieńki”.

W drugiej części spotkania po odczytaniu fragmentu z Ewangelii, modlitwie i poświęceniu opłatka zebrani goście składali sobie życzenia, łamiąc się Bożym chlebem. Niech Święta trwają w naszych sercach.

                                                                                                 Wioletta Piasecka

 

“Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu chóru ZSK

 

Galeria zdjęć:

Skip to content