Warsztaty w Muzeum Etnograficznym

Dnia 1 lutego 2018 roku przedszkolaki z grupy „Biedronki” uczestniczyły w warsztatach, które odbyły się w Muzeum Etnograficznym we Włocławku i dotyczyły  regionalnych obchodów karnawału, czyli tzw. zapustów na Kujawach. Dzieci zapoznały się z dawnym kujawskim nazewnictwem związanym z regionalną tradycją „chodzenia z kozą”.

Warsztaty rozpoczęła rozmowa na temat celu kujawskich zapustów, przedstawieniu wszystkich postaci uczestniczących w obrzędzie i ich znaczeniu. Dzieci obejrzały film ukazujący omawianą tradycję. Następnie panie prowadzące warsztaty zachęciły przedszkolaków do wybrania i wykonania własnego stroju przedstawiającego postać: kozy, bociana, niedźwiedzia lub konika.

Dzisiejsza wizyta w Muzeum Etnograficznym pozwoliła dzieciom przybliżyć kujawskie tradycje i zabawy, poznać regionalne nazewnictwo oraz przysłowia związane z obrzędem. Przedszkolaki rozwijały również sprawności manualne i wykazywały się kreatywnością w tworzeniu dla siebie stroju wybranego przebierańca. Ważnym aspektem w edukacji dzieci jest właśnie zapoznanie ich z różnymi tradycjami regionu, w którym wychowują się, uczą, wzrastają.

Grupie przedszkolaków  bardzo podobały się warsztaty, na których poznały kujawskie zwyczaje karnawałowe, a przede wszystkim mogły własnoręcznie przygotować dla siebie stroje i zabrać je ze sobą.

Anna Szczerbiak

 

Skip to content