Czarodziejski świat w operze

20 marca 2018 roku wraz z koleżankami i kolegami z liceum, p. A. Szumińską i p. A Waśkiewicz wybraliśmy się do Opery Nova w Bydgoszczy na jedną z najpiękniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta – “Czarodziejski flet”.

Wszyscy byliśmy wielce podekscytowani tym wydarzeniem i zdecydowanie się nie zawiedliśmy.
Krystaliczy, koloraturowy sopran Królowej Nocy, liryczny kantylen Paminy oraz dramatyczny baryton Tamina o bogatej, pełnej brzmienia barwie, wprowadziły nas w “czarodziejski” świat Mozarta.
Dźwięki profesjonalnej, fantastycznej orkiestry pod batutą p. Macieja Figasa były słodyczą dla naszych uszu.

Ciekawą wydaje się koncepcja miłości ukazana przez Mozarta. Jest ona piękna, głęboka i niezwykle romantyczna jak na tamte czasy. Bohaterowie dramatu są gotowi zrobić dla niej wszystko, nawet popełnić samobójstwo. Mozart to z jednej strony klasyk wiedeński, a z drugiej dojrzały, emocjonalny romantyk. Przez to właśnie wyraźnie widać, jak ten wybitny kompozytor wyprzedzał własną epokę

Artyści nieoczekiwanie ukazali nam niestandardowe zakończenie tego właśnie dramatu. Pozostawili nas z nutką niepewności, przez którą podczas naszej drogi powrotnej rozprawialiśmy na temat metaforycznego znaczenia epilogu tego dzieła.

Dobrze jest się oderwać od codziennych obowiązków i nauki, poznając baśniowy, harmonijny świat Mozarta. “Czarodziejski flet” pozostanie długo w naszej pamięci. Warto się odstresować i od czasu do czasu uciec do onirycznego świata marzeń. 😀

Konrad Weber

Skip to content