Święconka w przedszkolu.

Okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy to szczególny czas dla chrześcijan. Tradycja wiąże z nim wiele zwyczajów, m.in. święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę w każdym kościele odbywa się poświęcenie przyniesionej żywności, ale to spotkanie jest również w wielu przypadkach sposobnością do adorowania Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

Dzieci z naszego przedszkola już w Wielki Poniedziałek (26 marca) również zgodnie z polskim zwyczajem  poświęciły pokarmy. Na początku każda z grup uszykowała swój wspólny koszyczek z pokarmami. Następnie wszyscy razem udali się do pobliskiej Bazyliki Katedralnej, aby poświęcić pokarmy, którego to poświęcenia dokonał ks. Sebastian Adamczyk. Dzieci podczas święconki zapoznały się bliżej z tradycją święconki i symboliką danych produktów żywnościowych oraz śpiewały znane piosenki religijne. Recytowały wierszyki związane nie tylko ze święceniem pokarmów, ale również z Wielkim Tygodniem oraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Po powrocie do przedszkola dzieci miały możliwość skonsumować poświęcone pokarmy, a oprócz tego każde dziecko otrzymało słodki upominek w postaci czekoladowych jajeczek.

Celem tego spotkania w kościele było uświadomienie dzieciom istoty polskiej i chrześcijańskiej tradycji, a przede wszystkim ukazanie duchowego wymiaru święcenia pokarmów. Poprzez święconkę przedszkolaki zostały wprowadzone w okres przygotowań do najważniejszych świąt w roku liturgicznym.

 

Anna Szczerbiak

Skip to content