Adam Piętowski laureatem konkursu o królewnie Annie Wazównie

15 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbył się finał Konkursu Wiedzy o Annie Wazównie. Miło mi poinformować, że laureatem konkursu i zdobywcą III miejsca został Adam Piętowski z klasy I C naszego liceum. Do półfinału weszli również Martyna Pałuska oraz Filip Józwiak z tej samej klasy, uzyskując wysokie noty. Serdecznie gratuluję wiedzy oraz cieszę się, że uczniowie zainteresowali się tematyką historyczną, mimo że są uczniami klasy o profilu biologiczno – chemicznym.

Warto dodać, że konkurs został zorganizowany przez samorząd województwa w związku z przypadającą w 2018 r. 450. rocznicą urodzin Anny Wazówny.

Królewna Anna Wazówna była najmłodszą córką króla Szwecji Jana III Wazy i królewny polskiej Katarzyny Jagiellonki. Jej starszy brat – Zygmunt III Waza w 1587 r. został wybrany na króla Polski. Anna Wazówna urodziła się i wychowała w Szwecji, ale większość swojego życia związała z naszym regionem, a w szczególności z dzisiejszym powiatem brodnickim i golubskim, dawnymi starostwami, którymi administrowała do swojej śmierci w 1625 r.

Anna Baranowska

Skip to content