Sześcioro uczniów Długosza wyróżnionych w Lidze Starożytniczej

W sobotę, 26 maja, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się finałowe spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję Ligi Starożytniczej. W tych organizowanych przez Fundację Traditio Europae i Katedrę Filologii Klasycznej UMK duży sukces odnieśli uczniowie Długosza, zdobywając sześć wyróżnień.

Te zaszczytne tytuły oraz cenne nagrody książkowe otrzymali: Amelia Żaglewska, Aleksandra Łącka, Aleksandra Pikulska, Justyna Rosol, Michał Szczupakowski oraz Krystian Marciniak. Serdeczne gratulacje!

Wyjazdy na Ligę Starożytniczą odbywały się przez cały rok szkolny, a uczestniczyło w nich wielu uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Wszystkie wycieczki organizował pan Rafał Kurzępa, a jedynie ostatni wypad na galę podsumowującą w zastępstwie zorganizował pan Konrad Trokowski.

Tradycyjnie uczestnicy wycieczki spotkali się z organizatorem na dworcu kolejowym we Włocławku, skąd pociągiem wszyscy razem pojechali do Torunia. Po krótkich nieprzewidzianych przygodach autobusem i tramwajem dotarli na miejsce gali podsumowującej tegoroczną edycję Ligi Starożytniczej, czyli do Katedry Filologii Klasycznej Wydziału Fililogicznego UMK.

Najpierw głos zabrał prof. Marian Szarmach – jeden z założycieli Fundacji na Rzecz Badań i Promocji Kultury Klasycznej Traditio Europae, który opowiadał o początkach swojej pracy naukowej. Następnie przystąpiono do wręczania wyróżnień i sześciu nagród. Warto zauważyć, że aż sześć z dziesięciu wyróżnień otrzymali nasi uczniowie przygotowujący się do zawodów Ligi Starożytniczej pod okiem pana Rafała Kurzępy.

Po części oficjalnej znaleźliśmy czas na spacer ulicą Szeroką i szybki obiad. Wczesnym popołudniem wróciliśmy do Włocławka.

Konrad Trokowski

Skip to content