O włocławskim Nikiforze, czyli lekcja wiedzy o kulturze

W dniu  17 września uczniowie klasy I c LO, w ramach wiedzy o kulturze, odwiedzili Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej. Czasowa ekspozycja pt. „Ja jestem artysta wielki … rzecz o Stanisławie Zagajewskim (1927 – 2008)” stała się okazją do rozmów o sztuce współczesnej i jej nurtach, pięknie, artystach …

Dzięki zgromadzonym w zbiorach muzeum dokumentom, pamiątkom, fotografiom, wycinkom prasowym i publikacjom licealiści poznali drogę życiową „włocławskiego Nikifora” od dzieciństwa i młodości w Warszawie aż po ostatnie lata życia spędzone we Włocławku. W zaaranżowanej pracowni można było zobaczyć rzeźby z niedokończonych, bądź zachowanych we fragmentach kompozycji.

Wystawa, którą zaprezentowała młodzieży p. Krystyna Kotula, stanowiła wprowadzenie, uzupełnienie i komentarz do stałej ekspozycji – „Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego 1927 – 2008”, przekrojowej prezentacji twórczości artysty od kompozycji ceramicznych nazywanych przez artystę ołtarzami po przyścienne maski.

Wyjście do muzeum stanowiło niezwykłe doświadczenie i okazję do rozmów na temat nurtów sztuki współczesnej, m.in. art brut, do którego zalicza się twórczość Zagajewskiego.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla p. Krystyny Kotuli za czas poświęcony młodzieży w dniu, w którym muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Sylwia Pietrzak

Skip to content